Фото з оперативної зйомки СБУ. Обличчя адвоката, спійманого на отриманні 15 тисяч доларів, затушували. Але редакція дізналася – під арештом за хабар опинився 38-річний Тарас Гук
Тривають слідчі дії і проводиться низка обшуків у справі хабара, із яким «узяли» минулого тижня вінницького адвоката. Мережу облетіла коротка інформація про вимагання грошей адвокатом у свідка кримінального провадження про наркотики. Її розповсюджували з фотографіями, на яких було затушоване обличчя затриманого. Ще на знімках – повний багажник доларів. Гроші для фотозвіту розклали співробітники СБУ, які й провели операцію із затримання. Їхня прес-служба поінформувала:
«...адвокат вимагав 15 тисяч доларів США від свідка у кримінальному провадженні, відкритому за статтею 307 Кримінального кодексу України, фігурантом якого був його підзахисний. У випадку відмови сплачувати кошти, зловмисник погрожував через «зв’язки» серед суддівського корпусу змінити процесуальний статус чоловіка на підозрюваного у цій справі. Співробітники спецслужби затримали адвоката під час отримання всієї суми хабара».
Хіба можна не службовій особі інкримінувати неправомірну вигоду? А може, то гонорар був, до чого тут хабарництво? Ось так реагували вінничани на це затримання.
А колеги-адвокати дивувалися: якщо їх колега обманював жертву, то чому не в шахрайстві його обвинувачують? А якщо гроші вимагав, як посередник, для судді чи якогось іншого впливового посадовця, то чому про третю особу ні слова?
Ось один із адвокатських коментарів:
«Якщо адвокат "вимагав 15 тисяч доларів хабара", то мав їх передати якійсь особі, від якої залежить притягнення чи не притягнення людини до кримінальної відповідальності (адвокат не уповноважений приймати такі рішення, а тому не може отримувати хабара навіть теоретично). Чому нічого не говориться про ту особу? Якщо ж адвокат, обіцяючи ці гроші передати комусь в якості хабара, бажав отримати їх сам, то він обманув людину. Тоді це шахрайство, а не хабарництво. Якщо ж ці гроші передавалися в якості гонорару, але клієнт вважає його розмір завищеним, то до чого тут кримінальна відповідальність? Так можна будь-якого адвоката притягнути».
«Просто нам пора зрозуміти, що з клієнтом без договору працювати не можна і гонорар отримувати краще на банківський рахунок. Інакше в ролі цього нещасного може опинитись кожен», – це ще один коментар адвоката.
Як «рішають» питання
А от громадські активісти реагували на факт затримання інакше. Хвалили правоохоронців за реалізацію оперативної інформації, співчували потерпілому від вимагань свідку та обпльовували всю адвокату братію.
«Молодці! Крім того що у людини неприємності, в які вона потрапила по своїй чи не своїй вині, так ще й "оборотні-рішали" адвокатські наживаються на ситуації! Знайомий особисто з такими "правидниками-захистниками", гнилі люди, – прокоментував новину голова «Ревізії влади» Віталій Павловський. – Деякі адвокати навіть клікухи мають відповідні! Це вже просто ганьба їм як професіоналам!».
– Одиниці адвокатів, які дійсно можуть іти по закону та здійснювати захист прав громадян, не боячись наслідків. А більшість бояться. І цей приклад доводить, що адвокати у переважній більшості стають просто «прокладкою» і носять хабарі, – думає правозахисниця Наталя Покиньчереда.
– Це затримання більше для статистики та імітації боротьби з корупцією, – упевнений правозахисник Станіслав Нижник-Оскольський. – Судової перспективи не бачу. Думаю, кримінальне провадження розвалиться, як і більшість гучних справ, про які рапортувало СБУ.
Батько не в курсі
Затримання адвоката було 10 січня, а 12-го – йому обрали запобіжний захід на час слідства – тримання під вартою з правом внести заставу в розмірі 400 тисяч гривень.
Із власних джерел редакція дізналася, що інкримінують вимагання і отримання неправомірної вигоди 38-річному Тарасу Гуку, чий батько, Григорій Гук, також працює адвокатом. Телефонуємо йому, щоб запитати, чи можна звинувачувати адвоката у хабарництві. Григорій Гук каже, – так.
– е не знаю нічого по справі, але хабар інкримінувати можна і адвокатові. Як пособництво чи організацію схеми, – говорить він. – Але такого «хабара» я за свої 37 років практики ще не бачив…
Ця розмова відбулася ще до того, як сину співрозмовника призначили 60 діб тримання під вартою з правом внести заставу. Колеги скидаються
Колеги скидаються
А щойно слідчий суддя прийняв таке рішення, колеги арештованого, інші вінницькі адвокати, почали розповсюджувати у Фейсбуку номер карткового рахунку дружини Тараса Гука з пропозицією скинутися по кілька тисяч гривень, аби назбирати 400.
«Кожен з нас, враховуючи сьогоднішній безпредел, з боку правоохоронних органів, не може сподіватися, що надання правової допомоги та захист клієнтів, не призведуть до нашого затримання, нібито за вимагання, – писали у адвокатській спільноті у Фейсбуку. – В такий ситуації ми повинні об'єднатися та довести всім, що винагорода адвоката не має меж і лише обмежується домовленістю між адвокатом та клієнтом...»
Адвокат Сергій Тишковський по реєстру тільки у Вінниці рахував 419 адвокатів й написав на своїй сторінці пост із заголовком «Адвокатам адресується». Ось уривок з нього:
«Якщо хоча б 200 здадуть по 2 тисячі гривен для внесення застави колезі, то Тарас зможе вийти зі слідчого ізолятора (погодьтеся, не найкраще місце для перебування адвоката). Для реально бажаючих допомогти – реквізити карти ПриватБанка дружини адвоката: 4149 4991 0670 6300, Гук Ірина Анатоліївна. І пам’ятайте дві речі: від тюрми й суми ніхто не зарікається та взаємовиручка і підтримка – реальний засіб виживання в цьому безумному світі».
Правоохоронці кажуть, що продовжують розслідування, проводять обшуки і опитування свідків. А прес-служба прокуратури області зазначила: за злочин, який доводять адвокату, загрожує від 5 до 10 років тюрми з конфіскацією майна.
«Нестандартна ситуація»
Олександр Білошкурський, експерт з права:
– Адвокат не може бути притягнутий до відповідальності за хабар. Він не службова особа. Може бути лише посередником у дачі хабара. Тоді гроші мають вилучатися у службової особи (судді, прокурора, іншого держслужбовця). А гонорари адвокатів "за сприяння у не притягненні особи до кримінальної відповідальності" можуть складати і більші суми, ніж вилучили. Це домовленість між сторонами. Гонорар адвоката може сягати 20-ти і 50-ти тисяч доларів. Це його дохід, який має бути відображений у податковій звітності, та з якого сплачені податки.
Наскільки мені відомо, то гроші бралися не з клієнта, а зі свідка по справі. З боку адвоката було вимагання, погрози свідку про притягнення до кримінальної відповідальності. Якщо так було, тоді це трохи інші обставини, і повинна бути інша кваліфікація.
Нестандартна ситуація. Тут усе залежить від того, які є у правоохоронців докази – фіксації вимог, обіцянок тощо. Нестандартна вимога "передачі чужого майна чи права на майно або вчинення будь-яких дій майнового характеру з погрозою обмеження прав, свобод або законних інтересів потерпілого або його близьких родичів" і сума для кваліфікації нежартівлива. Сприймалася погроза, мабуть, як реальна. А от, крім погроз, чи були якісь реальні дії чи підтвердження цих дій зі сторони суддів, прокурорів!? Судді та прокурори могли попереджати (без злочинного наміру), а адвокат – скористався ситуацією. Щоб робити висновки, треба бачити обставини. Вони поки що таємниця слідства.
Разом з тим наголошую: ніхто не заважав зі свідком укласти угоду, навіть в цій справі, якщо ризики притягнення такого свідка до відповідальності були високі.
Наталія ГОНЧАРУК
Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.
№ 50 від 13 грудня 2024
Читати номер