Пише історії про містичний Козятин і готується видати книгу
- 24 березня 2025 р.

- Козятинчанка Марина Василюк із дитинства вона пише вірші, у юності перейшла на прозу, а нещодавно здобула перемогу у Міжнародному літературному конкурсі у Грузії.
- «Найбільше мені подобається писати історії, засновані на реальних подіях», — каже козятинчанка.
- Що її надихає — розповіла Марина
Марина Василюк педагогиня за фахом, багатодітна мама, виховує трьох чудових діток. А ще вона волонтер у громадській організації «Сонце в тобі», що підтримує дітей з інвалідністю та їх батьків. Марина надзвичайно творча особистість. Одне з її найбільших захоплень — це література. Вона пише вірші та прозу. Поезією захопилася ще в шкільні роки. Її мотиватором стала бабуся Ніна. Коли Марина навідувалася в гості, бабуся завжди читала їй поезію.
— У мене завжди був потяг до творчості: там ми малюємо, там ми щось ліпимо, — згадує Марина Василюк. — Я дуже любила читати. Потім спробувала писати й сама. Бабуся мені завжди казала: «Пиши». Мій перший достойний вірш, який було вже не страшно показати світові — це була «Колискова для мами. Тато (він у мене дуже творча особистість) запропонував покласти його на музику. Тож у мене є навіть свій вірш-пісня, звісно, не студійна.
Зі старших класів школи Марина Василюк почала брати участь у різноманітних літературних конкурсах. Спершу в місцевих, згодом і всеукраїнських. Зокрема, подавала свої роботи на «Малахітовий носоріг» — всеукраїнський конкурс одного вірша, що проводився щорічно з 2001 до 2018 року. Віршів написала на цілу збірку, яку мріяла видати ще в дитинстві, але плани не вдалося втілити в життя.
Згодом наша землячка захопилася прозою — почала писати короткі історії та друкуватися в різноманітних альманахах. Певний час видавала свої твори разом із Надійкою Гербіш — авторкою бестселлерів «Теплі історії до кави» та «Теплі історії до шоколаду». Має декілька оповідань про Львів, одне зі своїх улюблених міст.
На деякий час Марина брала творчу паузу. Спершу поринула в студентське життя, потім вийшла заміж, стала мамою. Але жага до письменництва не покинула дівчину, тож вона знову почала писати. Так козятинчанка повернулася до прози.
— Мене надихають люди, їх історії і загалом життя, — продовжує Марина. — Думаю, я на життя дивлюся іншими очима. У негативі я завжди хочу знайти нотку чогось яскравого і позитивного, витягнути його там, де цього взагалі не може бути. Зазвичай мене надихає біль, не обов’язково мій. Не яскраве сонечко, не сміх дітей, на жаль, а те, що тригерить, те, що болить. Коли мені болить, тоді я і пишу. У мене є багато історій, заснованих на реальних подіях про війну. Я волонтерила разом із Іриною Колесник, ми співпрацюємо і зараз. Коли ти перебуваєш серед військових, знаходиться дуже багато цікавих історій. Не всі вони, звісно, позитивні, але я намагалася з дозволу хлопців, звісно, подавати їх так, щоб вони були смішні, позитивні.
Козятинчанка готує до друку власну збірку, де будуть виключно оповідання. А нещодавно вона захопилася ще й написання стендапів.
— Я пишу на замовлення стендапи і стендапи для себе, — каже Марина Василюк. — Хоч і війна зараз, але хочеться трохи позитиву. Зазвичай я пишу про жінок: про косметичку, набір парфумів, наприклад. Короткі історії теж продовжую писати. Зараз почала серію історій про містичний Козятин. Поки ще нікуди їх не подавала, ніде не оголошувала, але вже є три оповідання про наш вокзал і про вулички.
— Це ваша фантазія чи ви чули містичні легенди від людей? — запитуємо нашу співрозмовницю.
— Я чула легенди, наскільки вони достовірні я не знаю, але взяла їх за основу і трохи дофантазувала.
Свою творчість, поки що не про Козятин, Марина Василюк вже презентувала на міжнародній арені. Нещодавно вона як представниця від громадської організації «Сонце в тобі» долучилася до Міжнародної прозово-поетичної премії «Іверія» імені Іллі Чавчавадзе. Козятинчанка стала лауреаткою літературного конкурсу, що проходив у Грузії.
— Я була представницею від України і від громадської організації «Сонце в тобі», — розповідає Марина Василюк. — Це велика честь бути на одній арені з такими потужними людьми. Там були автори, які вже видали більше півсотні книг за своє життя. З'їхалися письменники з Вірменії, Туреччини, Італії, були митці з самої Грузії.
До складу журі входили письменники, сценаристи, меценати. Серед творів, які Марина подавала на конкурс «Іверія», були історії про військових, засновані на реальних подіях.
— Дуже дякую Ірині Шахін, засновниці громадської організації «Сонце в тобі» за підтримку, — додає Василюк. — Вона допомогла мені обрати твори. Ми подали 21 аркуш прози. Була умова, щоб твори не були раніше опубліковані. Це був додатковий стимул, декілька творів довелося навіть дописувати. Митцям із Грузії, з якими ми познайомилися, дуже сподобалася моя проза про каву. Мені сказали: «Ти так тонко написала про каву, що після читання аж захотілося смачної кави».
Перебуваючи в Грузії, Марина теж написала декілька оповідань. Каже, й сама такого від себе не очікувала.
— Ми якось гуляли вуличками старого Тбілісі і я кажу до дівчат, що зараз напишу оповідання, — згадує Марина Василюк. — Я написала його буквально за п’ятнадцять хвилин. Ввечері того ж дня у нас було чергове інтерв’ю. Я зачитала цю історію. Грузія дуже надихає.
У подальшому козятинчанка планує знову брати участь у міжнародному конкурсі, але вже із творами, які вийдуть в її майбутній збірці.
Читайте також:
Вперше козятинчанка стала учасницею проекту «Girls Empowerment Academy 1.0 »
«Для мене бісер — це медитація»
Учителька з Козятина стала дипломантом І туру конкурсу «Учитель року»
Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.
Tatiana Mishchuk 24 березня 2025 р.
Ольга Заверуха 24 березня 2025 р.
GV Marina reply Ольга Заверуха 24 березня 2025 р.
Тетяна Альба 24 березня 2025 р.
Ірина Недеря 24 березня 2025 р.