«Не буває поганого правління ОСББ. Воно таке, яке обрали»
- Ситуація. Що робити, якщо голова ОСББ не справляється зі своїми обов'язками, ігнорує зібрання співвласників будинку, але не хоче покидати свою посаду?
- роз'яснили, як «знайти управу на погане правління»
До нашої редакції звернувся мешканець багатоквартирного будинку пан Павло. Він повідомив, що голова їхнього ОСББ не звітує перед співвласниками будинку, не проводить загальних зборів. «Ми не знаємо, куди і на що йдуть наші гроші. Допоможіть знайти управу на нашого голову ОСББ», — казав чоловік.
Пан Павло розповів, що голову ОСББ згаданого будинку ніхто не обирав.
— Наш попередній голова отримала підвищення в посаді, а нас поставила перед фактом, що це наш новий голова правління, — розповідає чоловік. — Більш як за
три роки свого правління він у 6 разів підняв ціну на квартплату, з 0,88 гривні до п’яти гривень за метр квадратний. Обіцянок було багато: вікна у під’їздах планували замінити на пластикові, в під’їзді — зробити хоча б косметичний ремонт. А то як пробили стінки при ремонті, цементним розчином замастили — так воно стоїть у жалюгідному стані вже другий рік.
— Ще одна у нас біда у підвальному приміщенні. На початку війни ми прибрали, тільки сміття на купах там так і залишилось. Причина — правління не може замовити транспорт і відвезти його, — продовжує пан Павло. — Підвальні приміщення позакривали на штаби і вимкнули освітлення. Що робити нам, мешканцям будинку, на випадок повітряної тривоги? У 2021 на наше правління було виділено 91 тисячу 935 гривень одноразової допомоги на ремонт зливної системи, ремонт сходових клітин, ремонт водопроводу та каналізації. На що були витрачені ті кошти, на сьогоднішній день мені не відомо. З цього приводу пан Карпович і я звернулися до помічника народного депутата Олега Каменного. Він звернувся до голови правління з листом і отримав звичайну відписку. Напишіть статтю, чи хоча б замітку, може так ми знайдемо управу на голову нашого правління.
Що співвласники багатоквартирних будинків незадоволені, як поводяться окремі голови правління — факти непоодинокі.
Наступну історію нам розповів співвласник багатоквартирного будинку пан Анатолій.
— У нас був хороший голова та взяв самовідвід. На загальні збори прийшло 5 людей. З виду ніби всі хороші. Одному чоловіку за-пропонували: «Олег, будеш головою правління» і він дав згоду. Проголосували за нього четверо, в тому числі і я. Спочатку ніби за щось брався. У під’їздах замінили вікна і про це прозвітувала ревізійна комісія. Прозвітували, що замінили у кожному під’їзді по 10 вікон. Кажу голові ревізійної комісії, а не жирно вам буде на кожному під’їзді по 2 вікна додати? Потім все вони потайки робили. Дійшло до того, що ми вирішили змінити голову правління. Зібралося близько 70 людей, обрали нового голову — Наташу. Олег погодився передати справи. Наташа йому й каже: «Ти не просто справи передасиш, а й прозвітуєш». На ранок наступного дня біля 6-ти під’їздів робота кипить — плиткою закладають. Передумав він справи передавати. Наташа побігала за ним, мабуть з місяць, а зараз сама вже не хоче. Від початку війни у нас не було ні загальних зборів, ні звітів. Пів будинку у нас квартплата за квадратний метр три гривні, у другої половини — 5 гривень.
Що робити, коли мешканці багатоквартирного будинку не задоволені, як керують їх «господарством», ми запитали в Козятинському центрі безоплатної правової допомоги.
— Якщо у будинку створено ОСББ, то обов’язково обране правління — виконавчий орган об’єднання. Якщо голова не хоче добровільно передати справи, достатньо створити ініціативну групу і вона має право скликати загальні збори. На зборах — обрати членів правління. Кількісний склад та термін роботи визначається також загальними зборами. Хто буде членами правління — також вирішують самі співвласники на загальних зборах ОСББ. Голова правління обирається або самим правлінням, або також може бути обраний загальними зборами, залежно від того, що про це каже статут, — пояснив Олександр Комар.
Таку ж думку, тільки іншими словами висловив заслужений будівельник України, помічник народного депутата Олег Каменний.
— Члени правління не «падають з неба», а свідомо обираються самими співвласниками багатоквартирного будинку. Це повинні бути люди, яких знають і яким довіряють. Правління підзвітне загальним зборам. Якщо робота правління співвласників не задовольняє співвласників — вони на загальних зборах можуть припинити повноваження всього правління або окремих його членів.
Для контролю за діяльністю правління закон передбачає обрання ревізійної комісії або ревізора. Ревізійну комісію також обирають загальні збори. При цьому закон має додаткову вимогу — членами ревізійної комісії можуть бути виключно власники квартир або нежитлових приміщень у будинку. Ревізійна комісія має доступ до всієї документації ОСББ. Члени комісії зобов’язані проводити перевірку документів не менше одного разу на рік. Після перевірки ревізійна комісія надає загальним зборам свої висновки і затверджує кошторис на наступний рік, у всякому разі так має бути.
Є чимало законних способів «знайти управу» на правління, яке не влаштовує. І далеко ходити не треба — цією «управою на правління» є самі співвласники багатоквартирних будинків, а саме загальні збори, — «переклав» доступною мовою витяг із закону «Про ОСББ» Олег Каменний. — Тож не буває поганого правління ОСББ. Буває байдуже ставлення співвласників до діяльності ОСББ, це і є головною причиною проблеми під назвою «нема управи на правління ОСББ». Простіше створити ініціативну групу та провести збори. Коли голова правління не віддає печатку, то можна замовити нову, а його печатку вважати недійсною. Це той випадок, коли співвласники мають законні права самі собі допомогти.
Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.