Готуємося до Великодня. У скільки обійдеться паска
- Актуально. Скоро Великдень і потрібно буде обирати, що краще: купувати паску чи пекти.
- Ми порахували вартість усіх інгредієнтів для паски і подивилися скільки коштує готова.
- Також знайшли для вас кілька рецептів фарбування яєць природними барвниками
Для того, щоб ваша родина поласувала великодньою здобою, є три шляхи. Найпростіший і найдешевший – це коли дорослі діти йдуть у гості з паскою до своїх батьків і навпаки. Ще з паскою до вашого дому можуть прийти родичі, друзі чи сусіди. Другий варіант — купити її в магазині. Паски, починаючи від Благовіщення, 7 квітня, з’явилися на полицях магазинів «Козятинхліб». Ціна на них близька до минулорічних. В поле нашого зору потрапили 2 види пасхальної здоби — паска вагою 550 грамів за 62 гривні та менші, 300-грамові по 35 гривень за штуку.
Перед Вербною неділею з’явилися паски домашньої роботи на ринку. На великому базарі паску із солодощами продавали по 150 за штуку. Вона скоріше подарункова, адже вага її всього 200 грамів. Але на кожен товар є свій покупець. На маленькому базарчику за паски вагою 200 грамів правили 30 гривень за штуку.
Рахуємо домашню паску
І третій варіант — це паску спекти самому. Перше, що для паски потрібно — це борошно найвищого гатунку. Ми для замісу взяли 2 кілограми по 18 гривень. Щоб паска була смачною за рецептом бабусі Наді, потрібно десяток курячих яєць. Ціна на них вже довго тримається — 60 гривень за десяток. Правда, є одна деталь. Якщо ви печете паску із заварного тіста, то на неї потрібно 20 жовтків, тоді це 2 десятки яєць. Краща паска, коли її місити на яйцях від домашньої курки. На сьогоднішній день їх можна купити дешевше від фермерських. Нам траплялися навіть по 50 гривень за десяток.
До борошна треба 400 грамів масла — 54-60 гривень множимо на 2, можна взяти маргарин, він значно дешевший, тільки тоді здоба втратить у смаку.
Щоб замісити тісто потрібне молоко. Домашнє від повномасштабного російського вторгнення додало в ціні лише 5 гривень. Зараз коштує 35 гривень за півторачку. Це плюс 24 гривні, якщо літр молока купити на ринку і 38 гривень, якщо його купити в магазині. Для паски беремо молоко 3,2% жирності.
Далі — 15 гривень за 150 грамів дріжджів. Зараз дріжджі є, вони перестали бути дефіцитом. На два кілограми борошна беремо цукор за смаком. Він коштує від 32-х до 38-ми гривень за кілограм. В середньому треба 300 грамів, це ще близько 10-12 гривень. Господині знають, що вже четвертий рік цукор не такий солодкий, що був кілька років тому. Хто любить солодку паску, може сміливо додати в тісто ще півтора склянки цукру. Родзинки 200 грамів, а це плюс 30-40 гривень, цукати 50 грамів — 12 з хвостиком. Цукати, це смак і краса у великодній здобі, тільки треба пам’ятати, що вони важкі, і коли їх багато, то вони можуть посадити тісто. Щоб цього не сталося, наші мудрі жінки цукати перерізають на дрібніші частинки. Щодо сушеної журавлини й інших ягід, то більшість господинь висловились, що без них паска може обійтися.
Додаткові інгредієнти — 4 столові ложки коньяку. Це за умови, якщо він є у вас під руками. Якщо немає – обійдеться без нього. Цедра лимона – чайна ложка, ванільний чукор 6 пакетів, кардамону чи мускатного горіха пів чайної ложки. Стільки ж солі.
Разом із формами, які ми знайшли по 6 гривень за кожну, закупи на нашу паску обійшлися у 388 гривень. Паску звичайно ми ще не пекли, але налаштовані, що з 2 кілограмів борошна будемо мати 7-8 пасок. Виходить, якщо ви паску спечете самі – виграєте у грошах, якості, смаку, в задоволенні собою, а втратите тільки у часі.
Секрети козятинчанок
Клопоти до уваги не беремо, адже пекти паску завжди приємно.
Наприклад, можна робити як пані Галина, що торгує на ринку. Вона протягом всього замісу розмовляє з тістом, згадуючи Господа, прихвалює тістечко. Каже, паска у неї вдається кожного разу.
За рецептом від Аліни треба 1 літр молока, 120 г дріжджів, цукор за смаком, 10 яєць, 200 грамів масла, півкіла родзинок, ванільний цукор 4 пакети. Щоб паска була пухкою й еластичною, тісто має трохи липнути до рук. Щоб із ним легше було працювати, руки можна змастити олією. Все це, крім родзинок, добре замісити і поставити в тепле місце. Коли тісто підійшло, ще раз замісити з родзинками і ще раз тісто має підійти. Коли тісто готове — форму заповнювати, виходячи з того, як росте ваше тісто. У Аліни це трішечки менше половини форми, там тісто ще раз підходить. Тісто готує і випікає паску найстарша жінка родини.
Який Великдень без крапанок, дряпанок, писанок? Правда, на це потрібно мати час, уміння та терпіння. Куди простіше перетворити яйця у крашанки за допомогою натуральних барвників. Адже до їх складу не входять хімікати, які просочуються крізь яєчну шкаралупу, псують яєчний білок та можуть шкодити здоров’ю людини.
Барвник №1 і всім відомий — цибулиння. Для тих, хто хоче мати на святковому столі яйця всіх кольорів веселки, ми підібрали й інші природні барвники.
Щоб пофарбувати яйця в червоний колір, потрібно приготувати сік червоного буряка і помістити туди тільки зварені яйця. Чим довше вони будуть стояти у природній фарбі, тим колір яєць буде більш насиченим.
Для крашанок зеленого кольору потрібно одну частину шпинату та дві частини води поставити на повільний вогонь. Варити до тих пір, поки вода не стане зеленою. У відвар опустіть вже зварені яйця. Чим довше ви їх будете тримати у відварі, тим яскравішим і насичинішим буде колір.
Для крашанок жовтого кольору підійде порошок куркуми з розрахунку пів чайної ложки на одне яйце. Для блакитного кольору підійдуть ягоди чорниці. Для фіолетового — чай каркаде.
Щоб зробити крашанки у стилі писанок, крапанок, дряпанок, треба мати талант художника. Коли з живописом проблеми, в нагоді може стати мистецтво народної творчості. Для цього потрібно дрібно нарізане цибулиння, шматочки капронової панчохи, нитки, листочки рослин і все інше, що надасть вашій писанці гарного розпису. Яйця замочуємо у воді і обкатуємо їх у цибулинні. На інші яйця намотуємо нитки так, щоб на писанці після варки залишився малюнок з ліній чи стрічок. Приліпивши до яйця листок рослини, чи гілочку кропу будемо мати на писанці таку ж копію. Все, що прилипло до яйця, фіксуємо шматочком капронової панчохи та обмотавши ниткою, ставимо у воду з цибулинням на вогонь і варимо від 5 до 10 хвилин. Коли любите круті яйця, можете залишити їх у відварі на три години. За бажанням з природними барвниками можна мати крашанки і писанки всіх кольорів, які тільки хочете.
Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.