«Якщо гучномовець мовчить, прислухайтеся до совісті і зупиніться»

- О 9:00, коли лунає загальнонаціональна хвилина мовчання, у нашому місті зупиняються лише одиниці. І це, на жаль, факт. Навіть зараз, у третій рік повномасштабного вторгнення…
- Що з цього приводу кажуть козятинчани та як коментують у міській раді — читайте у матеріалі.
У березні 2022 року Президент Володимир Зеленський підписав указ про введення щоденної хвилини мовчання о 9:00. Цей крок став символом єдності українців у боротьбі за свою незалежність і вшанування пам'яті загиблих захисників та мирних жителів. А також символом єдності та підтримки тим, хто проживає втрату.
Загальнонаціональну хвилину мовчання о 9:00 оголошують у ЗМІ, на офіційних сторінках місцевої влади. В цей час всі мають зупинитися на мить.
Цього місяця ми двічі перевірили, як це відбувається у Козятині. Незадовго до того, як наші журналісти зняли перше відео (на початку лютого) з вулиць міста у самісінькому центрі, натрапили на ролик, який поширила козятинська волонтерка
— Болить…Три дні поспіль спостерігаю в різних локаціях. 9.00 - хвилина пам'яті....
Гучномовці в місті працюють дуже тихо. Люди живуть своїм життям. Мабуть, потрібно офіційне звернення до влади на рахунок гучномовців. А як працювати з свідомістю людей? — написала Світлана Романова у себе на сторінці і прикріпила відео з різних частин міста під час хвилини мовчання.
Отож, 4 лютого 9:00 вулиця Грушевського, біля ринку. Тут людне місце, і до гучномовця недалеко. Але, як виявилось його майже не чутно. Сюди лише долітає його відлуння, яке вперто перебиває музика з торговельної точки. Її у хвилину мовчання не вимкнули. Перехожі йдуть у своїх справах, спілкуються, щось купують… Так само і авто. Ми не помітили жодного, яке б зупинилося у хвилину мовчання.
Козятинчани, які переглянули опубліковане відео, не стримували себе у коментуваннях. Багато хто нарікав на ледве чутні гучномовці, а хтось — на власну совість…
Ось деякі коментарі
- Elena Nikitenko. Не всі люди дивляться на годинник. Має лунати «хвилина мовчання» через гучномовці, так само, як попереджають про тривогу чи відбій. Тоді зупиняться всі!
- Іра Москалюк. Буваю неодноразово у Вінниці, так там зупиняється все, а водії маршруток виходять з транспорту. Сумно, що не вистачає хвилини для наших полеглих Героїв
- Людмила Сторожук. Цих перехожих війна не торкнулась. У них немає, швидше за все, нікого з рідних на війні. А міська рада не може дати вказівку торгашами вимкнути музику на хвилину? Чому в інших містах штрафують водіїв, перехожих, що не зупиняються, а у нас? У нас війни нема? Чи хлопці, що лежать у землі, котрі віддали своє життя за нас, не заслужили однієї хвилини?
- Мария Ленская. Все іде від керівництва міста ( в обличчі Репало) і військової адміністрації ( в обличчі Пузира). Для цього потрібно, щоб по всьому місту було встановлені гучномовці, але їм, нема коли займатись полеглими Героями, в них іде боротьба за портфелі та премії. Добре, що Пузир навчився гарно ставати на коліна перед родинами Героїв.
- Ольга Пирогова. На жаль немає поваги, неодноразово піднімалось питання, всім плювати.
- Людмила Кесарчук. Є питання до влади: чому гучномовці не достатньо голосно сповіщають про хвилину мовчання? Чому правоохоронні органи не реагують на гучну музику яка волає під час хвилини мовчання? І є в мене прохання до всіх людей — якщо гучномовець сповіщає не достатньо голосно, то прислухайтеся до своєї совісті і зупиніться на хвилину вшанувавши пам'ять загиблим воїнам, бо ми живемо завдяки їм. Миру нам усім, перемоги і людяності.
- Катерина Коваль. Не потрібно шукати причин гучномовці, влада, поліція) потрібно в першу чергу починати з себе. Особисто я не один раз зупинялась посеред дороги на Авто ( аварійка) стоявши біля нього. Жоден водій своє авто не зупинив. Люди, не шукайте винних, почніть з себе. Шануйте полеглих, допомагайте живим та не мовчіть про полонених та безвісті зниклих.
- Светлана Кукуруза. А що у нас не знають, коли тривога чи хвилина мовчання потрібно виключати музику і зупинитися на цю хвилинку? Отакі ми Українці ! Ганьба!!
- Татьяна Зильберман. Як де. Сьогодні була о 9.00 біля "Укрсиббанку" то люди ( незалежно від віку, навіть молодь), зупинились віддати шану.
- Oksana Chorna. Тобто, місцеві чиновники не виконують своїх зобов'язань. Зовсім не складно відремонтувати/ налагодити гучномовці і донести до кожного мешканця від малого до людини в віку 75+ , що хвилина мовчання це наша очевидність, яку маємо розуміти кожен.
- Галина Федорук. Невже немає совісті, іде війна , а вони слухають пісні, а люди гинуть за них. Даже хвилинку мовчання не знаю, що треба в шанувати наших Героїв. Жах.
- Roman Bihun. Немає кому приклад подати. Де ті, хто отримує зарплату з казни? Чи це не входить в їхні плани, скоріш немає гідності та відповідальності, на жаль.
Звернулися з інформаційним запитом у Козятинську міську раду, аби дізнатися, що з нашими гучномовцями, чи зупиняється громадський транспорт та яку робота проводять з мешканцями громади щодо хвилини мовчання.
У відповіді йдеться, що рішенням cecii Козятинської міської ради від 03.05.2024 року №1468-VIII «Про вшанування пам'яті загиблих хвилиною мовчання» зобов'язали підприємства, установи, організації всіх форм власності, торгово-розважальні заклади щоденно о 09 год. 00 хв. забезпечити участь працівників у вшануванні пам'яті наших Героїв, мирних громадян, які загинули внаслідок збройної aгpecії росіян проти України. За технічної можливості із залученням системи оповіщення.
— Що стосується зупинки транспорту під час загальнонаціональної хвилини мовчання, управлінням житлово-комунального господарства проводилась робота з підприємцями, які надають послуги перевезення пасажирів громадським транспортом (громадський транспорт не належить до комунальної власності громади). Національною поліцією також проводиться робота, щодо зупинки транспорту під час хвилини мовчання, — додають у міській раді
Загалом, на території нашої громади знаходиться 16 комплектів системи інформування громадян з гyчномовцями, шість з яких розміщені в Козятині ( ліцеї N 5, N 3, N 4, Пожежна частина, «Чисте місто», адміністративна будівля по вул. Івана Франка, 2). Інші десять знаходяться на території старостинських округів.
— Робота систем інформування напряму залежить від функціонування мережі інтернет та наявності електрозабезпечення, тому в разі відсутності одного із цих чинників, можлива некоректна робота системи інформування. Міська рада щоденно перед початком хвилини мовчання по системі інформування доводить до мешканців міста про необхідності зупинитись та віддати шану Героям. В подальшому планується проведення заходів вшанування пам'яті наших Героїв, що віддали своє життя за Україну, мирних громадян, які загинули внаслідок збройної aгpecii росіян проти України, зокрема i встановлення додаткових систем інформування.
Організували акцію
13 лютого знову робили відео. У цей день о 9:00 родини загиблих Героїв, разом з представниками міської ради та поліцією організовують акцію «Зупинись. Хвилина мовчання». На перехресті вулиць Пилипа Орлика та Грушевського вони, з відповідними написами на листах, зупинили козятинчан, вийшовши на дорогу під час хвилини мовчання. На запитання, як часто проводитимуть подібні акції Костянтин Марченко, керуючий справами виконкому відповів: «Поки не навчимо людей вшановувати вшановувати пам'ять загиблих. Домовились наразі за щоденний режим».
Читайте:
До родин загиблих стали дослухатися. Обговорення пройшло в конструктивному руслі
Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.
Olga Timoshuk
Анна Веремій
Elias Radko