Небезпечна хвороба: у Козятинській ветслужбі розповіли про профілактику сибірки серед тварин

Небезпечна хвороба: у Козятинській ветслужбі розповіли про профілактику сибірки серед тварин
  • В жовтні цього року у Київській області на фермерському господарстві у ДРХ ( кози ) встановили діагноз сибірка — спільна для тварин і людини гостра, особливо небезпечна інфекційна хвороба. В свою чергу, Козятинське управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області повідомляє — наш район благополучний щодо сибірки.
  • Останній випадок зафіксовано у ВРХ у селі Вернигородок в 1994 році. В Управлінні наголошують — основний захід з профілактики сибірки — не купувати продукти тваринництва, які не пройшли  ветеринарну експертизу та реалізуються на стихійних ринках, а також своєчасне профілактичне щеплення с/г тварин.

За словами начальника відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Козятинського управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області Геннадія Мельничука, збудник сибірки — споротворна бактерія. Спори в неактивному, але життєздатному стані, можуть залишатися десятки років та активізуватися, коли поверхня ґрунту порушується (наприклад, у результаті повені, зливи або зсувів при виконанні будівельних робіт).

— Захворювання виникає, коли спори потрапляють у шлунок тварини із травою на пасовищах, — каже Геннадій Мельничук. — Хворі тварини виділяють збудник у зовнішнє середовище з випорожненнями та сечею.

В свою чергу, людина заражається через пошкоджену шкіру або слизові оболонки під час:

Відео дня

Захворювання на сибірку носить професійний характер. Частіше хворіють особи, що працюють на неблагополучних з сибірки територіях: робітники м’ясокомбінатів, вовнопрядильних фабрик, тваринницьких ферм; лісники, мисливці, шкірники, сортувальники хутра; будівельники тощо.

Середня тривалість інкубаційного періоду захворювання 2-3 дні, можливі коливання від кількох годин до 8–14 діб. Хвороба має легеневу, шкірну або кишкову форми з явищами сепсису. Починається гостро: в перші години температура тіла різко підвищується до 38- 40°С, виникає слабкість. Зараження крові (сепсис) може розвинутися внаслідок будь- якого способу зараження.

Ознаки сибірки: сильний головний біль, висока температура, загальне нездужання, карбункул зі швидким наростанням набряку та свербіж (за ураження шкіри), сильні колючі болі у грудях, задуха (у разі легеневої форми), діарея з домішками крові, ріжучі болі в животі, блювота з домішками крові (у разі кишкової форми).

— Якщо лікування розпочинається вчасно, хворі одужують. У рідкісних випадках перебіг хвороби ускладнюється, — продовжує Геннадій Мельничук.

Для визначення наявності збудника сибірки у довкіллі проводяться дослідження проб ґрунту, враховуючи фактори, пов’язані із його переміщенням: природні – повені, ерозійні ґрунтові процеси тощо; антропогенні – ті, що виникають в результаті людської діяльності, у т.ч. будь-які значні забудовно-земельні роботи.

Козятинське управління Головного управління Держпродспоживслужби Вінницької області повідомляє, що основний захід з профілактики сибірки — виключення придбання продуктів тваринництва, які не пройшли  ветеринарну експертизу та реалізуються на стихійних ринках, а також своєчасне профілактичне щеплення с/г тварин. Фахівці ветеринарної служби району щорічно проводять профілактичні щеплення проти сибірки сільськогосподарських тварин — ВРХ, ДРХ, коней.

— Небажання власників тварин пред’являти їх для щеплення значно ускладнює ситуацію профілактики сибірки серед тварин, наражає на небезпеку захворювання себе та своїх тварин, так як збудник сибірки у споровій формі може перебувати в грунті необмежений час, лишаючись життєдіяльним і зберігаючи патогенність,  — застерігає Геннадій Мельничук. — Грунт, заражений бацилами сибірки, тривалий час (70 і більше років) залишається збудником інфекції для сприйнятливих тварин або людини. Якщо зараженню запобігти не вдалось та з’явилися клінічні ознаки хвороби, необхідно негайно звернутись за кваліфікованою медичною допомогою та вчасно провести щеплення домашніх тварин.

Адреса: с.Сокілець, вул. Білоцерківська, 3Б.
Контактний телефон: 097-48-20-210

Читайте також:

У Глуховецькій громаді спеціалісти ветмедицини щеплюватимуть котів і собак від сказу

Сезонна міграція. Як мінімізувати збитки від шкідливих гризунів? Контакти

Обережно, сказ: у нашому районі збільшилась кількість звернень внаслідок укусів тварин

Рекордна кількість хижаків: Найбільше лисиць за рік добули на Козятинщині (110 голів). Як з вовками?

Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up