Без паніки. Що козятинчанам варто знати про метапневмовірус
- Віруси. Не встигли ми оговтатись та відійти від китайського Ковіду, як пабліками стрімко почала шириться інформація про ще один тамтешній вірус — метапневмовірус.
- Що це за хвороба така, що наробила стільки шуму, чи варто хвилюватися та які поради козятинчанам дає лікар-епідеміолог — читайте у нашому матеріалі
Останнім часом китайський метапневмовірус у всіх на слуху. Про нього пишуть у телеграм-каналах, говорять у новинах. І якщо, перші повідомлення про недугу сприймались, як «лякалки», через брак інформації, то в подальшому почали публікувати роз'яснення і трохи заспокоювати. Ми вирішити теж побільше дізнатися про цей вірус і поспілкувалися з місцевим лікарем-епідеміологом Козятинського відділу Вінницького обласного Центру контролю та профілактики хвороб Костянтином Захваткіним.
— Цій хворобі не день, не місяць і навіть не рік, — пояснює Костянтин Захваткін. — В структурі інфекційних хвороб (грипу та ГРВІ) на нього просто не звертали увагу. Це традиційний вірус, який циркулює кожного епідсезону. Я вважаю, що панікувати взагалі не варто. Просто йде сезонне підвищення захворюваності на грип та гострі респіраторні хвороби, які ми завжди спостерігаємо. Вірус має легкий перебіг (незначний головний біль, ломота, нежить, без високих температурних проявів). Важкість полягає в швидкому поширенні виду збудника. Звісно, можуть бути і ускладнення, але тільки у тих, хто має супутні патології (цукровий діабет, гіпертонічну хворобу, ожиріння тощо). Та наразі ми не маємо показників для госпіталізації, чи летальних випадків, як, наприклад, тоді, коли були перші хвилі Ковіду. І школи не зачиняються на карантин, як це було при поширенні грипу, з важким перебігом, високою температурою. Ми дивилися на показники захворюваності дітей і давали рекомендації про перехід на дистанційне навчання, аби зменшити контакт. Зараз ми це все спостерігаємо.
Зупинимося конкретніше на самій хворобі. За інформацією Центру громадського здоров’я МОЗ України, циркуляція метапневмовірусу (HMPV) починається переважно взимку і триває до весни. Інкубаційний період становить від 3 до 6 днів. Недугою може заразитися будь-хто, але у групу підвищеного ризику входять: новонароджені; діти до 5 років; люди старше 65 років; люди з астмою, які вживають стероїди, з хронічною обструктивною хворобою легень, з імунодефіцитами внаслідок ВІЛ, злоякісних новоутворень, або ті, хто переніс трансплантацію органів. Вірус значною мірою поширюється при близькому контакті з інфікованою людиною (повітряно-краплинним шляхом).
Тепер щодо симптом. У переважній більшості випадків симптоми схожі на застуду або легкі випадки грипу: нежить, кашель, підвищена температура. У порівнянні з таким захворюванням, як грип, метапневмовірус зазвичай протікає значно легше й дуже рідко викликає ускладнення.
Запитали у нашого лікаря-епідеміолога, чи хворіли козятинчани на метапневмовірус, чи є такі дані?
— Метапневмовірус треба досліджувати у Вінницькій вірусологічній лабораторії. Ми беремо загальну кількість ГРВІ, грипу. Тому таких даних ми не маємо, — відповів лікар і дав рекомендації. — Для профілактики захворювання варто ретельно і правильно мити руки з милом, уникати контакту з хворими людьми, дотримуватися етикету кашлю і періодично провітрювати приміщення. Також, серед важливих рекомендацій — щеплення від грипу.
Як зауважив Генеральний директор Вінницького обласного центру контролю та профілактики хвороб Ігор Матковський, у нашій області влітку минулого року було зафіксовано два випадки захворювання, викликаного метапневмовірусом, а з початку цього року – жодного. Тобто говорити про серйозну загрозу немає підстав. Тож, як бачимо, не варто панікувати. Дотримуйтеся елементарних, добре відомих нам правил і бережіть себе.
З метапневмовірусом розібралися. Поговорили і про грип, ГРВІ і Ковід. Адже на календарі початок січня, діти вийшли на навчання після двотижневих зимових канікул, яку ж маємо ситуацію по цих захворюваннях у цифрах?
За даними фахівців, на останньому тижні 2024 року всього було 137 випадків захворювань, з них 61 — діти. На першому ж тижні 2025 маємо 62 хворих, з них 22 дітей. Серед госпіталізованих — маленькі дітки від 0 до 4 років та від 5 до 14.
Запитали і про кашлюк. За 2024 рік виявили 20 випадків, за перший тиждень цього року — вже є один.
Наостанок нашої розмови лікар-епідеміолог дав поради батькам, діти яких сіли за парти.
— Якщо є ознаки ГРВІ, раджу кілька днів поспостерагіти за дитиною дома, і якщо буде наростання симптоматики (температури, кашлю), краще одразу звертатися до свого сімейного лікаря і отримати відповідне лікування. Будьте здорові!
Читайте:
- У нашу лікарню привезли новітнє обладнання для телемедичних послуг
- Як попередити інтоксикацію та вірусні інфекції: поради козятинчанам
- Які аналізи та дослідження треба робити щороку? Склали для вас чек-лист
Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.