«Про біопрепарати забудьте, не в тій ми живемо полосі»
- 3 квітня 2025 р.

- Будучи на ринку ми стали свідками, як наш земляк Сергій розповідав своїй сестрі, як і коли треба проводити обприскування плодових дерев, щоб позбутися шкідників, захистити дерева від хвороб і не зашкодити саду. Що пропонує пан Сергій — ми взяли на замітку і вирішили розповіддю садівника поділитися з читачами
— Пан Сергій на скільки нам відомо люди надають перевагу органічним препаратам, хімія є хімія кажуть більшість любителів саду.
— Мені хотілося б не використовувати хімпрепарати, але ми живемо в такий час та в такому місці, коли органічні препарати малодієві.
—Які препарати на вашу думку, як спеціаліста найдієвіші?
— Важливо не тільки взяти препарат. Боротьбу зі шкідниками та хворобами потрібно починати з перших теплих днів. Перше обприскування — найважливіше, його слід проводити обов’язково ранньою весною до початку набрякання бруньок. Орієнтир +4 +5 градусів середньодобових температур. У цей час дерева і деякі кущі ще сплять.
До обприскування дерев треба підходити індивідуально, адже не всі рослини можуть перебувати в одній фазі: наприклад, якщо яблуня ще спить, то на смородині вже можуть набрякати бруньки. Навесні, до розпускання бруньок, дерева обприскують 1 % бордоською рідиною (10–15 л на одне доросле і 2–3 літрів на молоде дерево). Друга обробка проводиться при висуванні бутонів. Тут дієві препарати «хорус» чи «актара». «Хорос» можна дати на 10 л. Два пакета «актара» 1.4 грамм на 10 л. Можна проводити обприскування бордоською сумішшю, додавши вітаміни. Третя обробка після цвітіння тими ж препаратами плюс обробка персика від кучерявості та абрикоса від моніліозу.
.— Коли після цвітіння складається враження, що цвіт ніби обморозило. Це не обмороження цвіту, а хвороба моніліоз?
— Так, якщо ваш абрикос щороку рясно цвіте, але згодом ви помічаєте зів’ялі, наче обпалені квіти та почорнілі молоді гілки, причина не в приморозках. Це симптоми моніліозу — небезпечного грибкового захворювання плодових дерев. Якщо його не лікувати, урожай абрикосів буде втрачений і якщо з хворобою не боротися, можна втратити ціле дерево. Пошкоджені гілки треба обрізати і спалити, адже це гриб, який переноситься бджолами і іншими комахами, — каже пан Сергій.
Порада від пана Сергія хороша, але за паління гілля і залишків рослинності у себе на городі можна отримати штраф.
Пан Сергій каже, що зараз в соцмережах багато корисної інформації, кожного року препарати можуть змінюватися, перш за все треба дивитися про них відгуки. Хвороби дерев прогресують і більш давніші препарати втрачають свою ефективність.
—Які ще поширені хвороби дерев?
— Найпоширеніша хвороба — лишайник. З лишайником треба боротися залізним купоросом. Візьміть 500 грамів залізного купоросу й розведіть у 10 літрах води. Обробіть цим розчином стовбури дерев та скелетні гілки — за тиждень від моху не залишиться й сліду. Всі залишки лишайнику можна зішкребти вручну дерев’яною лопаткою.
— Лишайник — це світло зелений наліт на гілках і стовбурі дерева?
— Так це він, ще він може мати сіруватий відтінок. З ними треба боротися, щоб він не проникав далі в кору. Якщо цього не зробити, то дерево за певний період може засохнути.
Важлива й підрізка дерев. Потрібно формувати крону, бо якщо гілля буде рости догори то, наприклад, наверху яблуко ви не дістанете і воно у вас буде трохи більше ніж горох. Краще нехай у вас буде десяток великих яблук ніж відро малих, — наголосив садівник з досвідом Сергій.
Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.