Прогноз погоди на зиму. Чи варто готуватися до сильних морозів?

Прогноз погоди на зиму. Чи варто готуватися до сильних морозів?
  • Цьогоріч українці стали свідками нетипових погодних явищ. Аномальне затяжне тепло мінялося різкими похолоданнями.
  • А яка зима нас чекає? Синоптики намагаються спрогнозувати, чи продовжиться така мінливість погоди взимку.
  • Чи варто очікувати сильних морозів, або ж зима буде такою ж незвично теплою, як і осінь?

Аномально тепле літо 2024 року — це ще одне підтвердження глобального потепління. Вчені пов'язують такі аномалії з посиленням парникового ефекту та іншими кліматичними процесами.

Хоча вчені можуть пояснити причини аномального тепла, точно спрогнозувати, якою буде зима, досить складно. Багато факторів впливають на погоду, і їхня взаємодія може призводити до несподіваних результатів.

Якої ж погоди чекати в листопаді та до кінця осені, чи можлива рання зима та, чи будуть в Україні сильні морози, розповіла завідувачка відділу прикладної метеорології та кліматології Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС України Віра Балабух, передає 24 Канал.

Відео дня

Чи буде ще цього року бабине літо

У другій половині жовтня в Україні вдарили сильні заморозки. Наразі вони відступили, температура дещо зросла. Та чи буде цієї осені ще бабине літо?

«Температура повітря поступово знижується, як і зазвичай у цей період. Тому суттєве підвищення середньої за добу температури вище +15 градусів малоймовірне».

Якою буде погода в листопаді

Чого нам чекати в останній місяць осені — аномальне тепло ще затримається, чи вже прийде різке похолодання? І коли можливе зниження температури?

«За даними розрахунків світових прогностичних центрів, середня за листопад температура повітря в Україні може бути на 1-2 градуси вищою за кліматичну норму.

Однак про те, коли буде потепління чи похолодання, сказати з такою завчасністю не можна. Про те, яких значень може сягати температура повітря, достовірно можна дізнатися лише за п'ять діб. То ж потрібно стежити за прогнозами Українського гідрометцентру та обласних центрів з гідрометеорології. Вони обов'язково про це повідомлять».

А чи будуть у листопаді сильні й затяжні дощі?

«Про те, коли будуть опади, яку вони матимуть інтенсивність і тривалість, можна сказати також лише за п'ять діб. Тож спрогнозувати зараз, чи будуть у листопаді сильні й затяжні дощі, неможливо».

Якою буде зима

Чи можлива цього року рання зима?

«Зараз це неможливо спрогнозувати».

А яку погоду чекати нам взимку 2024-2025? Чи можливо, що ця зима все ж буде теплішою за попередні?

«Зима в цьому році очікується теплою. Середня за сезон температура повітря може бути на 2 градуси вищою за норму.

Протягом останніх років у нас відмічається тенденція до суттєвого підвищення температури повітря зимою. За останні 30 років вона стала теплішою в Україні майже на 1,5 градуса порівняно з 70-80 роками минулого століття. То ж дуже ймовірно, що ці тенденції збережуться і цього року».

Яка найнижча температура очікується? Чи можуть бути затяжні й сильні морози до -20  -30 градусів і більше?

«Сезонні прогнози — це кліматичні прогнози. Ми можемо сказати лише наскільки очікувана середня температура повітря за сезон може відрізнятись від кліматичної норми. Сказати, якою саме буде температура повітря і коли, можна лише за п'ять діб.

Попри те, що температура повітря взимку очікується вищою за норму, різкі зниження і вторгнення арктичного холоду також можливі».

Чи буде на Сході України до -30 градусів

Часто люті морози до -30 градусів у нас бувають саме на Сході. Чи може там і цього року бути холодніше, аніж в інших областях України?

«Так, дійсно, найнижча температура повітря взимку в Україні спостерігається у східних областях та на високогір'ї Карпат.

Ймовірно, що й цей рік не буде винятком. Але спрогнозувати зараз, чи будуть у цьому регіоні 30-градусні морози й де, — неможливо. Поки що ми бачимо, що в цьому році для Сходу країни характерна аномально висока температура повітря».

Чи можливі сильні снігопади цієї зими

Коли в Україні чекати снігу (утворення снігового покриву) і чи можливі сильні снігопади цієї зими? І чого нам чекати у грудні, січні й лютому?

«З такою деталізацією місячні й сезонні прогнози погоди на сучасному рівні метеорологічної науки неможливі. Не лише в Україні, а й у світі.

Місячні й сезонні прогнози — це кліматичні прогнози. Вони являють собою кліматичну характеристику цих періодів та відхилення від норми середньої за місяць температури повітря та кількості опадів.

Те, що зараз ми можемо говорити про те, буде у нас тепліше чи холодніше за норму певного місяця, чи сезону, і наскільки, — уже є досягненням сучасної науки, про яке науковці лише мріяли декілька десятиліть тому. Цьому сприяло відкриття механізмів впливу на атмосферу процесів, що відбуваються в океані, зокрема Ель-Ніньо та Ла-Ніньо.

Можливо, з часом нові відкриття взаємозв'язків між океаном та атмосферою, виявлення нових, невідомих поки що нам процесів, дозволять зробити прорив у цій області. Але для цього необхідно для початку отримати інформацію хоча б про поточний стан погоди над океанами, які займають дві третіх земної поверхні, над пустелями, гірськими масивами, в екваторіальних широтах.

Також потрібно мати інформацію про стан атмосфери не лише біля земної поверхні, а й на висотах, хоча б до 50-70 кілометрів, і про те, що відбувається в океанічних глибинах».

 

Читайте також:

«Це врятує життя». Мама захисника просить допомогти зібрати кошти на РЕБи

Дорослі подякували за віддушину, а діти до мото киці в черзі стояли

Козятинчани слухали Андрія Кравченка та збирали кошти для ЗСУ

Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up