Звичаї наших предків: як святкували зимове сонцестояння
- Щозими ми з нетерпінням очікуємо, коли дні нарешті почнуть ставати довшими, а темніти буде пізніше.
- Відбувається це зазвичай після зимового сонцестояння — найкоротшого дня в році.
- Якого числа день зимового рівнодення у 2024 році, що потрібно робити в цей час, що заборонено, і чому його вважають доленосним — читайте в матеріалі.
Що таке зимове сонцестояння і точна дата у 2024 році
День зимового сонцестояння — астрономічне явище, яке відбувається щорічно 21 або 22 грудня (іноді 20 чи 23 грудня залежно від року та часових поясів). Цього дня Сонце досягає найнижчої точки над горизонтом у північній півкулі, що зумовлює найкоротший світловий день і найдовшу ніч року. У південній півкулі цей день, навпаки, є днем літнього сонцестояння, коли спостерігається найдовший день і найкоротша ніч. Зимове сонцестояння є символічним переходом від темряви до світла, нагадуючи про циклічність природи й життя.
У 2024 році зимове сонцестояння відбудеться 21 грудня об 11:20 за Києвом (09:20 GMT).
Світловий день триватиме 8 годин (за Києвом), відповідно, найдовша ніч — 16 годин.
Історія свята, традиції та прикмети
Історія цього свята тягнеться з давніх часів, коли люди жили відповідно до сонячних циклів. Сонце у наших пращурів було в особливій пошані: вони розуміли, що від сонячного світла і тепла залежить життя на землі. Тому день, коли Сонце починало дарувати більше тепла, розцінювався як перемога світла над темрявою і відродження нового життя.
До речі, наші предки вважали, що саме день зимового сонцестояння є днем початку нового року. Тому вночі віддавали пошану Коляді. Це був один з найважливіших богів у слов'янській міфології, втілення Сонця і тепла.
Люди намагалися допомогти Сонцю перемогти темряву. Для цього розкладали і запалювали багаття, катали по селі палаючі колеса, прикрашали будинки ялинковими гілочками та випікали обрядовий коровай у формі небесного світила.
У ті часи існувало повір'я, що в день зимового сонцестояння, коли найдовша ніч у році, а після цього день починає поступово збільшуватися, духи покійних предків приходять на Землю. Тому цього дня співали чимало обрядових пісень, веселилися, розважалися, щоб привернути до своєї родини багатство і добро.
Сприятливим день вважався і для різноманітних ворожінь. Тому дівчата збиралися разом та ворожили на кохання, майбутнє, шлюб тощо. Це відмінний час для нових починань. А ось конфліктів та суперечок варто уникати. Вважається, що будь-яка негативна енергія може надовго залишити слід.
Вважається, що день зимового сонцестояння має дуже сильну енергетику, тому він хороший для будь-яких починань: у кар'єрі, особистому житті.
У цей період потрібно:
- складати нові плани,
- викидати старі речі, наводити лад — не тільки в домі, а й у думках,
- відпускати старі образи,
- загадувати бажання.
Існує повір'я, згідно з яким бажання, загадане в день зимового сонцестояння, обов'язково здійсниться.
Читайте:
У Козятині сформували комісію реформованої МСЕК. Імена лікарів
Козятинська ЦРЛ отримала благодійну допомогу на майже півмільйона гривень
Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.