Замість «Променя» можуть відкрити відділення денного перебування для дітей з інвалідністю
- Проблема, яка виникла довкола центру комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю «Промінь», поки не вирішується.
- Нагадаємо, нещодавно з приміщення вивезли усі меблі, сама установа фактично не працює майже рік, а працівники отримали попередження про скорочення.
- Делегація батьків дітей з інвалідністю ходила на прийом до міського голови. Чи пропонують їм якусь альтернативу?
Про те, що сталося із козятинською філією обласного центру комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю «Промінь», ми вже повідомляли. Установа була на замку з осені минулого року. А декілька тижнів тому з приміщення ще й вивезли меблі. Батьки дітей з особливими потребами почали бити на сполох і писати про це в соцмережах. Адже єдиний заклад, який могли відвідувати їхні діти, зачинили.
Натомість у будівлі, де розташовувався «Промінь», збиралися облаштувати поліцейську станцію. Приміщення мали передати в оренду поліції на останній сесії, яка відбулася два тижні тому. Втім до порядку денного, який підтримала більшість депутатів, питання не включили. Тому його й не розглядали.
За декілька днів після засідання депутати міської ради Євген Малащук та Наталія Щербатюк поїхали до обласного центру «Промінь», аби розібратися у ситуації, що склалася з козятинською філією. Після зустрічі з представниками обласного центру Євгеній Малащук написав на своїй сторінці у Фейсбук, що козятинське відділення вже перебуває у стадії припинення і юридично цей процес зупинити неможливо. Однак в обласному «Промені» сказали, що роботу філії можна буде відновити з наступного року, а все майно, що було в козятинській установі, поки що зберігається у Вінниці.
Натомість у міській раді кажуть, що замість «Променя» в Козятині можуть відкрити інший заклад.
— Обласний центр комплексної реабілітаційний «Промінь» — це державна установа, — каже міський голова Тетяна Єрмолаєва. — Він напряму належить Міністерству соціальної політики. Центр мав три філії — в Немирові, Могилів-Подільському та Козятині. Усі філії закрили. У вересні буде вже рік, як вони не фінансуються — держава не виділяє на них кошти.
За словами міського голови, держава визначає три напрямки реабілітації для дітей з інвалідністю: освітній, медичний та соціальний. Освітню адаптацію забезпечує інклюзивно-ресурсний центр та асистенти вихователів у садочках і асистенти вчителів у школах. Його основна мета — підготувати дитину до навчального процесу. Медична реабілітація лягає на плечі Центральної районної лікарні. Козятинська ЦРЛ минулого року не отримала реабілітаційний пакет, тому що в закладі не вистачає необхідних спеціалістів. Але в лікарні працює лікар-реабілітолог. Натомість соціальної адаптації для дітей з інвалідністю наразі немає. Аби закрити цю потребу, можуть відкрити відділення денного перебування при Центрі соціальних послуг. Фінансуватися воно буде за рахунок міського бюджету.
— Це буде відділення, де будуть соціальні фахівці, соціальні педагоги, медсестра і можливо педагог-організатор, — пояснює міський голова. — При чому, як на мене, денне перебування можна буде організувати не лише для дітей з інвалідністю, а щоб людина з інвалідністю, якій, наприклад, і 34 роки, також могла прийти. Це має бути такий простір, де перебуватимуть діти і не лише діти, хтось буде малювати, хтось вирізати, хтось робити уроки.
— «Промінь» не працює фактично майже рік. Чому раніше не порушували питання про те, щоб відкрити відділення денного перебування при Центрі соціальних послуг? — запитали ми очільницю громади.
— У будь-якої медалі є дві сторони, перша — «Промінь» ще сподівався, що вони будуть існувати, — відповіла Тетяна Єрмолаєва. — Можливо, батьків заспокоювали, казали, почекайте ще трошки і ми відкриємося. Друга сторона — ми маємо знати, що у суспільства є потреба в такій послузі. Ми перші звернулися до керівництва «Променя» і запитали про ситуацію, що їх чекає, які у них перспективи.
Чи буде у Козятині відділення денного перебування — залежить від депутатів. Саме вони на сесії можуть прийняти цілий ряд відповідних рішень. Адже потрібно внести зміни до статуту Центру соціальних послуг, збільшити штатну чисельність та передбачити кошти на фінансування заробітної плати працівників.
— Чи є у громади фінансовий ресурс для створення такого відділення? — поцікавилися ми в міського голови.
— Найменша проблема, яка у нас є, називається гроші, — відповіла Тетяна Єрмолаєва. — Але так лише цього року. Надлишки бюджету колосальні і ми їх не ділимо.
Просять батьків звертатися
У п’ятницю, 18 серпня, делегація у складі батьків дітей з інвалідністю, працівників козятинської філії «Променя» та депутата Наталії Щербатюк прийшли на прийом до міського голови. Однак про що саме говорили під час зустрічі — нам невідомо, оскільки журналістів не запросили.
Водночас депутати міської ради, які відвідували обласний центр «Промінь», наголошують на тому, що для того, аби мати хоч якусь надію на те, що «Промінь» відновить свою роботу у Козятині, потрібно чітко окреслити кількість дітей у громаді, які потребують реабілітації. Для цього батьків дітей з інвалідністю просять звертатися до депутата Наталії Щербатюк за номером (068) 837 15 08 і надати відповідну інформацію.
«У нашій громаді дітей, яким необхідна реабілітація та особливі умови розвитку, близько ста, однак на сьогодні ми маємо інформацію про 29. Варто розуміти, що діяльність Козятинського центру «Промінь» фінансувалась (і фінансуватиметься, якщо ми докладемо зусиль для його відкриття знову) державою. Це витрати на заробітні плати працівників, оренду приміщення, комунальні послуги та інше. Саме тому так важливо розуміти кількість дітей, які потребують реабілітації», — написав на своїй сторінці у Фейсбук Євгеній Малащук.
Читайте також:
Скоро в школу: про туалети, харчоблоки та долю цьогорічних 10-класників
Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.