Заклади торгівлі влаштовували ярмарки: як колись святкували Новий рік у Козятині

Заклади торгівлі влаштовували ярмарки: як колись святкували Новий рік у Козятині
Такі ялинки ставили вдома козятинчани в часи Радянського Союзу. Фото з архівів газети
  • Напередодні Нового року розповімо вам про традиції відзначення цього свята у нашому місті.

  • Де збиралися козятинчани, як прикрашали свої ялинки — читайте у нашій публікації

Традиція відзначати Новий рік з’явилася у Козятині за часів Радянського Союзу. Як свідчать історичні відомості, перші народні гуляння, присвячені відзначенню цього свята, провели у повоєнні роки, тобто після Другої світової війни. Але якщо ви думаєте, що тоді козятинчани зібралися біля ялинки у центрі міста — мусимо вас розчарувати. Тому що святкування проводили неподалік вокзалу, у Клубі залізничників, відомому в народі як ЖДК. Впродовж більш ніж десяти років тут ставили ялинку, прикрашену іграшками.

У другій половині 60-их років минулого століття з’явилася нова традиція і козятинчани почали збиратися у центрі міста й влаштовували масові гуляння. Це сталося після того, як облаштували центральну площу. Лілія Крилова, яка досліджувала історію Козятина і збирала цікаві факти, в одній зі своїх статтей писала, що перші роки на площу привозили ялинку, зрізану в лісі. Вам це може видатися трохи дивним, адже всі козятинчани знають, що на площі росте дві великі зелені красуні. Але це зараз вони — величні дерева. А наприкінці 60-их це були невеликі саджанці. Тож поки чекали, аби дерева підросли, доводилося прикрашати привезену ялинку. 

До Нового року не лише вбирали місто. Щороку у святкові дні на центральних вулицях Козятина різні заклади торгівлі влаштовували ярмарки, проводили лотерею та конкурси. 

Відео дня

Невід’ємним атрибутом святкування були і листівки. Раніше було надзвичайно популярним надсилати поштою вітальні листівки на свята. У багатьох вдома і досі зберігається декілька таких екземплярів. Своя колекція вітальних листівок є в і фондах Музею історії міста. Що цікаво, на листівках дорадянської епохи були зображені не сцени святкування Нового року, а атрибути Різдва, такі як вертеп. Чому за часів СРСР оформлення листівок змінилося, здогадатися не важко, адже Різдво — релігійне свято. Акцент ставився на святкуванні саме Нового року.

Козятинчани на свята не лише ходили на ялинку до центру міста, а й ставили зелену красуню у себе вдома. Її прикрашали скляними, паперовими та ватяними іграшками, лускавками — бусами зі скляних трубочок, а також монтажними іграшками. Іграшки відтворювали популярних героїв казок, таких як Колобок, чи Лисичка-сестричка, фрукти та овочі, і навіть космічні кораблі. Такі іграшки були надзвичайно популярні у 60-их роках, коли популяризували освоєння космосу. Побачити старовинні ялинкові прикраси можна і сьогодні. Вони також зберігаються у фондах Музею історії міста.

 

Читайте також:

Ялинка і Різдвяне містечко в парку: як це виглядає ввечері

Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.

Коментарі (1)
  • Людмила

    Жаль що у нас фоктично вже не має центральної площі-місця для урочистостей.це фактично як друге кладовище.А можна було б продовжити це аж бувшого ресторану "Козятин"

keyboard_arrow_up