Ялинки стали розкішшю, але бабусі знають, як підняти онукам святковий настрій
- Сезон. Вже третій рік поспіль ялинки дорожчають. Якщо на штучні новорічні красуні виробник підняв ціну через збільшення собівартості, то підняття цін на натуральні з лісництв пояснюють просто:
- «Так все подорожчало»
Минулої неділі на нашому ринку з’явилися перші новорічні ялинки. Якщо в рік повномасштабного російського вторгнення метрова ялинка коштувала 100 гривень, а триметрова — 300, то у році, що минає, ціна на найменшу метрову ялинку 400 гривень. Ялинка заввишки у три метри коштує 1200 гривень. Запитали у продавця, чому так подорожчали ялинки, порівняно навіть з минулим роком. Продавець дістав накладну, за якою він в одному з лісництв нашої області купив триметрові ялинки по тисячі гривень за кожну.
— Дорога сотню забрала і 100 гривень ми з напарником плануємо заробити, — сказав продавець ялинок.
Ціни не опускаються
У вівторок,17 грудня, живих зелених красунь на ринку побільшало. Тільки то був не той випадок, коли із збільшенням пропозиції ціни опускаються. У вівторок ялинки коштували так само, як і за два дні до того.
За межами ринку купити ялинку також дорого. Живі ялинки в межах 1000-1200. Штучні — від 500 за найменші, до 10 тисяч за штуку.
В одній торговельній точці, що на маленькому базарчику, завжди були симпатичні штучні ялинки. Думали в цей день волого і вітряно, тому продавці не виставляли ялинки, щоб вони не намокли і ними не грав вітер.
— Коли ви винесете ялинки на вулицю? — запитуємо продавця торговельної точки.
— Я брала ялинки хорошої якості за помірну ціну. В цьому році та торговельна точка закрилася. Брати товар не доброї якості я не хочу, а якісні ялинки в інших місцях стали продавати дорого. Тому в цьому році ялинками не будемо торгувати.
З’явилися на ринку і в магазинах саморобні ялинки з гілок ялини та сосни. Їх порівняно з минулим роком продають у півтора раза дорожче. За найменшу, 50-сантиметрову правлять 200 гривень.
Дерева ще ростуть
У минулі роки був варіант замовити ялинку нашим провідникам рейсом на Ужгород чи Солотвино. Зараз на зупиночних платформах Закарпаття ялинок до потяга ніхто вже не виносить.
Купити дешеву ялинку у нашому лісництві, мабуть, також не буде можливості. Причина — малий попит позаминулого року. Свої ялинки, яких в урочищі «Сестринівська дача» не так багато і вони їх бережуть, а купувати у сусідів не хочуть, щоб більша частина куплених дерев пропали. Найімовірніше в цьому році вони також ялинки не продаватимуть.
У Козятинському райагролісі тільки в позаминулому році посадили плантацію ялинок. За словами директора Райагролісу Андрія Семенюка, їм ще треба рости два, а можливо й три роки.
Ялинки своїми руками
Наша давня знайома пані Алла кожного року дивує винахідливістю. Вона створює дітям добрий настрій власноруч зробленою штучною ялинкою. А ідеї для цього знаходить у соцмережах.
— Воно зараз не до свят, але разом з тим не можу забрати радість у дитини. Ялинку в цьому році також купувати не буду, а зробилю її сама. В інтернеті стільки новинок! Якщо в минулому році я робила ялинку з соснових шишок, то цього року зроблю ялинку з дерев’яного бруса та гілок ялини. Думаю, що буде не набагато гіршою за красою від штучної ялинки, що за 3 тисячі гривень.
Ще одна козятинчанка пані Ірини раніше робила ялинку зі стремянки. Якось вона купила декілька ялинкових гілок для запаху в кімнаті. Прив’язала їх до драбини стремянки і їй прийшла ідея, що стремянка може бути контуром для штучної ялинки. На другий день пішла, накупила ялинкових гілок ще на 100 гривень. Пані Ірина згадує, що її витрати склали 120 гривень, а ялинка вийшла не гіршою за штучну, що коштувала 1800. Поцікавилися, чи буде вона ставити таку ялинку у цьому році.
— Ялинку ставити не буду, онуки у мене вже майже виросли. А ялинка з драбини була дійсно знахідкою, — сказала жінка.
Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.
Алёна Лаер
Ira