Щоб у заповідній зоні навести лад, висновку вченої ради замало
- Проблема. Перед новим роком до редакції газети «RIA-Козятин» звернувся мешканець нашої громади пан Руслан.
- Він повідомив, що в заказнику «Титусівський ліс» вирубуються дерева
У Титусівському ботанічному заказнику ми були у вівторок, 31 грудня.
Зайшли туди зі сторони об’їзної дороги. Найперше, на що звернули увагу — дуже багато вивернутих з корінням дерев.
Також побачили величезні мурашники великих чорних і рудих комах. Ці мешканці лісу, за оцінками ентомологів, дуже корисні. Вони із задоволенням поїдають шкідників лісу: гусінь, слимаків, які завдають непоправної шкоди рослинам. А ще великі чорні мурахи розпушують грунт на глибину до 70 см. Саме через цих комах Титусівський ліс став заповідною зоною.
Ближче до виходу вже з протилежного краю лісочка ми помітили ділянку, де вже працівники лісу почали санітарну рубку. В основному бачили пеньки дерев, які були повалені вітром з корінням, пеньки хворих дерев, були дерева під номерами, стовбур яких поточили шкідники. Хвилин 40 ходили в тій зоні, щоб знайти пеньки, відео яких нам надіслав пан Руслан, але не знайшли.
З лісу ми виходили з питанням: як так сталося, що в невеличкому лісочку було повалено так багато дерев і чому їх не прибрали. З цим питанням ми й пішли до директора Козятинського райагролісу Андрія Семенюка.
Очільник Райагролісу відкрив один із журналів і став розповідати, що з лісом заповідного фонду не так все просто.
— Територія, яка оголошена заказником, не вилучається із землекористування користувача. Він здійснює на ліс свою діяльність відповідно до природно-охоронного фонду в межах законодавства та цього положення. У нас один раз на 10 років з Ірпеня приїжджають лісорозпорядники. Наступного року вони знов приїдуть, подивляться і скажуть: пройшло 10 років, а ви не провели заплановані заходи з передбачених санітарних норм. А це обов’язкове для виконання. У нашому проєкті записано, що ми несемо відповідальність за належне утримання заповідної зони. Лісорозпорядник приїде і напише: не раціональне ведення лісового господарства, неналежне утримання заповідного фонду. Перш за все ми маємо виконувати план заходів, прописаних у нашому проєкті на 10 років. У ньому прописано, коли ми маємо проводити освітлення, прочистки, прохідні рубки, вибіркові, санітарні рубки і всього цього ми маємо дотримуватися. Як священники вважають своєю святинею Біблію, так у нас обов’язковий для виконання проєкт, який стосується лісового господарства. Ви думаєте, що так просто зайти з пилкою у заповідну зону? — каже директор Райагролісу. Далі він розповів, що документи про поліпшення санітарного стану Титусівського заказника з висновками лісопатолога подавали до Національного дендрологічного парку «Софіївка», і прочитав нам протокол того засідання на предмет доцільного проведення заходів з поліпшення санітарного стану онтологічного заказника (природно-заповідна територія, яку створюють задля забезпечення охорони місць існування) місцевого значення «Титусівський ліс».
Вченою радою ухвалювали рішення на основі наукового обґрунтування щодо встановлення лімітів на використання природних ресурсів у межах ДП Козятинський райагроліс, акту лісопатологічного обстеження насаджень та документів, що надійшли від директора Козятинського райагролісу Андрія Семенюка. Доповідав на засіданні вченої ради завідувач дендрології та паркобудівництва національного парку «Софіївка» Григорій Музика. Ухвалили наукове обґрунтування щодо встановлення лімітів на використання природних ресурсів в межах ДП Козятинський райагроліс 15 науковців з числа доцентів та професорів.
— Тільки отримати висновок вченої ради, то лише одна справа, — продовжує Андрій Семенюк. — Не так просто в заповідній зоні дерева пиляти. Для цього треба мати купу дозвільних документів. Щоб почати наводити лад, ще треба взяти дозвіл у всіх адміністрацій. В обласному центрі ми отримали дозвіл швидко, а от дозвіл від нашої місцевої ради ми отримали, коли змінилося її керівництво. Вчена рада з нашого питання засідала 16 жовтня 2023 року, а зайшли ми у заказник «Титусівський ліс», щоб почати проводити захід по наведенню санітарного стану в грудні 2024-го року.
Ми дуже вдячні мешканцям нашої громади, що вони проявляють активну громадську позицію щодо збереження лісів. Іноді нам доводиться втручатися, щоб не зрізали помічені під зрізи дерева. Тільки коли вони вже лежать повалені на землі у заказнику, чому керівництво міської ради не давало дозвіл на роботи більше року?
Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.