Окрім отруєння грибами в разі неїстивності, існує ризик їхнього радіологічного забруднення. До речі, в сушених грибах в три рази може перевищуватись вміст по цезію і стронцію, ніж у свіжих.У місцях стихійної торгівлі (у нас в Козятині на прилеглій території до ринку “Хлібодар”) відсутній будь-який контроль продуктів, в тому числі радіактивний. До речі, стало відомо, що куплені гриби, чи збирані ви можете перевірити безкоштовно на вміст радіактивних речовин в козятинському міжрайонному відділі лабораторних досліджень. Як завірив начальник цього відділу Леонід Ящук, гриби, зібрані на Козятинщині відповідають нормам накопичення радіонуклідів, а ось привізні з територій поблизу Чорнобиля, слід перевіряти додатково і обов’язково.
Радіаційні проблеми грибної кампанії
Велике значення має місце збирання грибів: низини, території, які заросли мохом, кислі грунти, заболочена місцевість, прибережні смуги - найбільш небезпечні по забрудненню радіонуклідами.
Для зменшення негативного впливу радіонуклідів цезія та стронція радять двічі відварювати та зливати відвари, варені гриби маринувати.
Регулярно очищувати кишечник, для чого вживати продукти, які містять багато клітковини (гарбуз, хліб з борошна грубого помолу, овочі, фрукти, крупи).
Вживати більше рідини, настої ромашки, звіробою, безсмертника, м’яти, шипшини, кропу, що збільшить видалення сечі та жовчі.
Збільшити зв’язування радіонуклідів у шлунково-кишковому тракті, для чого збільшити вживання пектину, який міститься у яблуках, соках з м’якоттю, грушах, баклажанах, буряку, моркві, перці.
Здійснювати конкурентне заміщення радіонуклідів стабільними нешкідливими для організму людини елементами. Конкуренти цезію – це: калій і рубідій, стронцію – кальцій. Насичення організму конкурентними елементами в значній мірі зменшить накопичення радіонуклідів. Багато калію містять: картопля, банани, урюк, ізюм, чорнослив, курага, горіхи. Рубідій міститься у червоному винограді. Кальцій міститься у: молоці та молокопродуктах, бобових, морській капусті.
Необхідно насичувати організм мікроелементами (цинк, мідь, селен, кобальт тощо), котрі необхідні організму людини для нормальної роботи ферментів, які руйнують вільні радикали, що створюються в організмі, під впливом іонізуючого випромінювання. Цинк міститься у кукурудзі, горіхах, огірках, вівсяній крупі, насінні соняшника та гарбуза. Мідь у всіх зелених плодах та овочах. Селен у часнику, зернових, особливо рисові. Кобальт у щавлі, хроні, груші, зеленій цибулі, чорній смородині.
Використайте наші поради. Збережіть своє, рідних і близьких здоров’я.
Ще раз пропонуємо – споживати гриби промислового вирощування – печериці, гливи (вешенки). Бережіть себе!
Ці гриби одна жіночка продавала біля ринку на вокзалі. Сказала, що це опеньки. Хто знається на грибах, ніколи не куплять їх, бо ці неїстивні. Не довіряйте горе-грибникам!
Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.
№ 37 від 13 вересня 2023
Читати номер