Пиляють дерева тому, що палити дровами дешевше, ніж газом

Пиляють дерева тому, що палити дровами дешевше, ніж газом
Ця береза, якщо впаде, може перекрити дорогу

На гарячу лінію газети «RIA Козятин» звернулися любителі природи Бродецького та Збаража. Вони розповіли, що у Бродецькому лісі місцевий лісник вирізає березняк, а у  Збаражі ріжуть всі дерева підряд. Щоб прояснити ситуацію ми звернулися до директора Козятинського Райагролісу Андрія Семенюка. «Давайте поїдемо на місце, що побачите – те й напишете». – сказав він.

Директор агролісового господарства розповів про черговість дій при вибірці уражених хворобою дерев. Спочатку лісник за наявності хворих дерев у лісосмузі пише лист на ім’я директора. Той дає розпорядження, щоб оглянути дерева комісійно. Після чого вони з листом звертаються до лісопатолога. Лісопатолог з членами комісії оглядає вказану лісову ділянку чи вибіркові дерева, які підлягають видаленню згідно санітарної бубки. Усі ці етапи щодо вказаних дерев у Бродецькому і Збаражі пройшли. Як аргумент Семенюк показав нам 2 лісорубні квитки за номером 121 та 122

—Лісорубний квиток – що це за документ і яку він має юридичну силу? –  запитали ми у Андрія Семенюка.

Відео дня

— Це дозвільний документ, який надає право здійснювати господарську діяльність, пов’язану із заготівлею деревини. Він фіксується в електронний реєстрі. Реєстр лісорубних квитків покриває всю територію України. В цьому реєстрі зібрано всі дані про лісорубні квитки для того, щоб зробити цю інформацію доступною для громадськості, в тому числі для любителів природи і громадських активістів. Не маючи відповідних документів на вирубку дерев в ліс вже не сунешся, –  сказав Козятинського Райагролісу.

Береза біля тунелю траси Бродецьке-Махнівка

Бродецький ліс нас зустрів у вітряну погоду. Бензопили в день нашого візиту мовчали. Спочатку ми пішли у праве крило. В ньому не було й натяку, що там щось пиляють. Єдине, що впало в очі, то це декілька засохлих беріз, які віджили своє та невеличкого, дуба ураженого стовбуровою гнилюю. В лівому крилі ми зустріли лісника обходу Дмитра Ільченка. Запитуємо: де той березняк, про який нам на гарячу лінію люди телефонували? 

– Березового лісу у нас немає. У нас він мішаний і у ньому ростуть берези. – каже Дмитро Ільченко.

Ще ми запитали у пана Дмитра, скільки вони видалили дерев і навіщо спиляли декілька беріз з листям.

— Спиляли 20 дерев. Всі вони входять до санітарної рубки. От бачите, у вас також позиція як громадських активістів, – каже пан Дмитро 

– Навіщо спиляли дерево з зеленим листям? Ви ж подивіться – іншого почорнілого пенька поблизу цих зелених гілок немає. Це гілки з зеленим листям саме від берези, в якої гнилий корінь. Якщо дерево не спиляти, то воно скоро саме впаде. А упала береза – навіть на дрова не годиться, – сказав Андрій Семенюк.

 Зелені  верхівки вже хворого дерева

—Ми в цьому лісі спилюємо тільки уражені та аварійні дерева, – каже директор і навів приклад. На цій дорозі минулого року стався трагічний випадок. Впала тополя і смертельно травмувала водія, який віз з лікарні після операції батька. –Т оді мене запитували, чому допустив, що дерево впало на дорогу? Тільки коли дізналися, що впала тополя дорожньої служби, переключилися на них.

До речі, коли ми їхали у Збараж, перед нами між Кордишівкою і Миколаївкою також на дорогу впало дерево, перекривши проїжджу частину обох смуг. Нам вдалося проїхати тільки по зустрічній полосі.

У Збаразькому лісі дерева під рубку тільки намічені, є пеньки минулої рубки. Запитуємо в Андрія Семенюка, скільки дерев тут буде видалено? 

— Близько 900, і майже всі – берези. Це враховуючи з тими, які почали всихати після приїзду лісопатолога. Тож доведеться його сюди ще раз запросити. Ми розуміємо роль зелених насаджень, як ніхто інший. Тільки так сталося, що зараз дрова це альтернативне паливо високим цінам на природній газ. Питання не у вирізанні лісу, питання у посадці молодняка дерева. Така собі заміна дерева в природі. Уявіть собі, що нас немає. Що будуть робити керівники бюджетних установ? Терцентр, школи, дитячі садочки. Їм доведеться самим займатися заготівлею палива, але для цього їм доведеться вводити в штат фахівців лісового господарства. Ні одна бюджетна організація такого дозволити собі не зможе. Ми пиляємо деревину, яка годиться тільки на дрова. Для когось ми – знахідка, що людина може прийти і виписати дрова. Люди мерзнути не будуть, підуть самі пиляти. Якщо сказати іншими словами – підуть нищити ліс. А це вже браконьєрство чи махновщина чого допустити не можна..

Для громади виручені за дрова кошти— це гроші в бюджет.

З того, що ви побачили у преси є якісь до нас питання? 

—Якщо ви у Бродецькому показали саме той березняк, за який телефонували люди, то запитань немає.

Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.

Коментарі (1)
  • Петр Мельничук

    Не знаю як зараз а років 10 тому я "виписував" матері дрова.Поїхав в лісництво домовився з по моєму з майстром чи лісничим не пам"ятаю посаду.Через декілька днів подзвонив.Сказали що приїде машина і розрахуватись з водієм за доставку та за дрова.Віддав гроші,ніяких квитанцій.Ось таке наповнення бюджету.

keyboard_arrow_up