Невтішна статистика. 90% покусів бродячими тваринами припадає на Козятин
- 29 січня 2025 р.

- Епізоотична ситуація зі сказу тварин за останні роки в громадах Козятинщини продовжує залишатися неблагополучною.
- Про це повідомляють у Козятинському відділу Вінницького обласного Центру контролю та профілактики хвороб.
Так в 2024 році фахівці зареєстрували велику кількість сказу серед тварин – 12 випадків проти 6 випадків в 2023 році. В 2024 році захворюваність на сказ розподілилась порівну серед захворілих тварин:
- лиси – 4 випадки (с.Пляхова - 2 вип.,,с.Кашперівка,Жежелів),
- собаки - 4 випадки (с.Залізничне, Широка Гребля, Вернигородок, Кашперівка), коти - 4 випадки (Глухівці, Сокілець, Махаринці, Пиковець).
За 2024 рік за антирабічною допомогою звернулося 133 особи, які потерпіли від укусів різних тварин (в 2023 році таких осіб було 157). В зв’язку з великою кількістю сказу серед тварин, значно зросла кількість осіб, покусаних скаженими тваринами, відповідно яким призначали курс антирабічних щеплень – 10 осіб проти 6 осіб в 2023 році. А також 32 особи отримували антирабічні щеплення, так як були покусані бродячими тваринами (в 2023 році таких потерпілих було 48), в яких неможливо виключити захворювання на сказ у зв’язку з неможливістю ветеринарного спостереження за ними на протязі 10 днів
Велика частка (до 90%) покусів бродячими тваринами припадає на Козятин
— Сказ — гостра зоонозна інфекція, що спричиняється вірусами з родини рабдовірусів. Передається людині через укус чи ослинення хворими тваринами, — розповідає лікар-епідеміолог Костянтин Захваткін. — Вражає центральну нервову систему і закінчується летально. Вірус сказу розмножується та накопичується у головному мозку, а також в епітелії слинних залоз, надниркових залоз, периферійних нервових стовбурах, сльозних залозах. Вражає різних теплокровних тварин: мишей, кролів, морських свинок, білих щурів, курчат, овець.
Вірус сказу патогенний длялюдини, м’ясоїдних тварин родини собачих, котячих та куниць, а також рукокрилих (кажанів). При контакті з хворими тваринами чи поїданні кормів, ослинених хворими насказ тваринами, хворіють коні, свині, велика та мала рогата худоба. Вірус сказу досить стійкий в навколишньому середовищі, особливо при низьких температурах. Згубно діє на вірус пряме сонячне світло та ультрафіолетове опромінення. Гине при використанні дезінфікуючих засобів.
Вірус сказу може потрапити в організм людини через рани після укусу, ослинені мікротравми, подряпини, при контакті з шкірою хворої на сказ тварини (обробка шкур).Інкубаційний період продовжується від 10 днів до 1 року, найчастіше він складає 1-2 місяці.
Тривалість інкубаційного періоду пов’язана з локалізацією укусу, тому особливо ннебезпечні укуси обличчя, голови, пальців рук. Виділення вірусу із слиною починається за кілька днів до розвитку клінічних ознак хвороби і триває протягом усього періоду захворювання. Саме тому обов’язково необхідно проводити ветеринарний нагляд за твариною, що нанесла укуси, для виключення з ахворювання на сказ у тварини.
— Ні в якому разі не можна вбивати тварину, яка нанесла укуси, а необхідно повідомити ветеринарного лікаря та проводити спостереження за твариною, — наголошує Костянтин Захваткін. — В початковій стадії (1-2 доби) у тварин змінюється поведінка, з’являється тривога, занепокоєність, лякливість. З часом з’являється збудження, агресія, бажання кусати все, що трапляється на шляху, ковтати неїстівні предмети. Їжа, яку тварина ковтає, немовби застрягає в горлі, складається враження, що вона вдавилася. Відчуваючи велику спрагу, тварина не може ковтати воду. Через 4-5 діб з’являються паралічі, квола хода, з рота тече слина, звисають вуха та хвіст, голос стає хрипким або беззвучним. Тварина вмирає не пізніше 7-ї доби від початку захворювання.
Оскільки сказ є зоонозною інфекцією, що передається людині виключно від тварини, профілактичні заходи повинні бути спрямовані на нейтралізацію джерела збудника інфекції – хворої тварини.
— У населених пунктах необхідно вести систематичний відлов бродячих тварин, — зауважує лікар епідеміолог. — Собаки, що утримуються в господарстві, повинні перебувати на обліку і бути щепленими проти сказу. Необхідно проводити регуляцію чисельності хижих тварин, особливо лисиць. В нашому районі вкрай висока чисельність лисиць – 3-4 голови, а в деяких місцях і більше на 1 тис.га мисливських угідь при нормі не більше 0,5 -1 голови.
Для запобігання захворювання на сказ після укусу людини або ослинення її шкірних покривів та слизових оболонок скаженою, підозрілою на сказ або невідомою твариною, необхідно промити рану чи місце укусу великою кількістю чистої води з милом. Краї рани слід обробити одним із дезінфікуючих розчинів: настоянкою йоду, спиртом, перекису водню.
Епідеміолог радить негайно та обов’язково звернутися за медичною допомогою до медичного працівника населеного пункту, в якому ви проживаєте. При необхідності вас буде спрямованоують до травматолога Козятинської ЦРЛ для вирішення питання про призначення курсу антирабічних щеплень, адже це єдиний спосіб попередити захворювання людини на сказ.
У випадку, коли на Ваше подвір’я забігла хижа тварина, ні в якому разі не слід її чіпати. Якщо в Вас є можливість знищити тварину, не торкаючись її, негайно повідомте про даний випадок працівника ветеринарної медицини. Ні в якому разі не чіпайте труп хижої тварини без засобів індивідуального захисту ( гумові рукавички). Якщо хижа тварина контактувала з Вашими домашніми тваринами (кіт, собака, тощо), необхідно терміново повідомити працівника служби ветеринарної медицини та провести спостереження за домашніми тваринами на протязі 10 днів, не контактуючи з останніми. Тварину необхідно помістити в клітку чи вольєр, годувати з застосуванням гумових рукавичок (не торкаючись миски для їжі незахищеними руками). В разі пошкодження одягу, в якому була одягнута людина під час укусу, треба його обробити гарячою праскою і лише після цього одяг можна ремонтувати.
— Шановні жителі району. Дотримуйтесь правил утримання домашніх тварин у Вашому помешканні, особливо це стосується собак (огородження садиби, утримання на прив’язі, вигулювати на короткому повідку). Не забувайте та не відмовляйтесь від проведення профілактичних щеплень проти сказу домашнім тваринам (1 раз на рік). Не допускайте потрапляння хижих тварин на територію Вашого помешкання, не контактуйте з невідомими тваринами і тоді Ви збережете Ваше здоров’я та здоров’я своїх рідних, — наголошує Костянтин Захваткін.
Читайте:
«Собака прокусила вену, вся рука опухла»
Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.
-
Інна Каспрук Лінартович 29 січня 2025 р.Найбільше собак, величезних собак по Козятину це біля газ контори і новоствореного відділку поліції. Працівники їх підкормлюють і тому собаки там живуть. Наші діти не можуть пройти в школу,так як вони нападають,тому потрібно проводити дітей і відбиватись від величезних собак. Самій страшно ходити. Потрібно прийняти міри,щоб нам жителям ОРСа можна було пройти додому, в місто ,на роботу!!!