«Кому платити квартплату? Управляюча компанія банкрут. А не заплатиш, можуть лишити субсидії», «Що робити з квартплатою, якщо ми на Управляючій компанії? Казали, що вони банкроти, та і ніхто нічого не робить!» — такі коментарі тиждень тому залишили читачі до однієї з публікацій на нашому сайті kazatin.com.
Міська рада гучно заявила про те, що її комунальне підприємство «Управляюча компанія» збанкрутувала, ще півтора місяці тому. Новину про це опублікували на офіційному сайті органу влади 15 грудня 2020 року. Тому цілком природно, що у людей, які мешкають в будинках, які обслуговує це комунальне підприємство, виникла ціла низка питань: Що робити? Платити за рахунками чи ні? І якщо платити, то кому?
За даними реєстрів з електронної системи YouControl, «Управляюча компанія» не перебуває у процесі припинення. Тобто, комунальне підприємство не ліквідоване і за логікою має продовжувати працювати.
Проте не виключено, що міська рада готується ліквідувати «Управляючу компанію». Адже ще до Нового року виконком вирішив передати з її балансу автотранспортні засоби та каналізаційно-насосну станцію на інше комунальне підприємство «Чисте місто».
Аби розставити всі крапки над «і», ми звернулися до Артема Ольхом’яка, директора «Управляючої компанії».
— На даний момент ми продовжуємо чистити каналізації, освітлюються під’їзди, двірники продовжують прибирати територію, до кінця січня включно. За лютий ще рішення не прийнято, але на сьогоднішній день послуги надаються в повному об’ємі, — каже Артем Ольхом’як. — Зараз дуже значне зниження температури. Промерзають стояки, у нас є аварії, прориви. Спеціалісти виїжджають і ліквідовують ці аварії. Тобто продовжується обслуговування.
Позаяк «Управляюча компанія» продовжує обслуговувати будинки, то і квартплату сплачувати необхідно.
За даними, опублікованими на сайті міської ради, станом на грудень 2020 року у Козятині та смт Залізничному 103 будинки визначилися з формою правління. Переважна більшість з них створили ОСББ, трохи більше 10 % обрали самостійне управління загальними зборами.
Тим багатоквартирним будинкам, які не визначилися, місто призначило управителя. За словами директора «Управляючої компанії», комунальне підприємство наразі обслуговує 109 таких будинків. Більшість із них — одноповерхівки барачного типу. Решта — невеликі дво та п’ятиповерхові будинки. І не всі їх мешканці справно платять квартплату. Станом на 1 січня 2021 року, козятинчани заборгували «Управляючій компанії» 930 тисяч гривень.
Це призвело до того, що довелося переводити на «Чисте місто» сантехніків, які працювали у штаті «Управляючої компанії». З тієї ж причини каналізаційно-насосну станцію віддали на баланс того ж таки «Чистого міста».
— Фізично компанія дійсно в дуже скрутному становищі, — продовжує Артем Ольхом’як. — Перша дотація була виділена ще в 2020 році. Її прийняли у грудні на сесії для погашення заборгованості з людьми, які будуть розраховуватися. Бо близько шести місяців була заборгованітсь із заробітної плати. І це є критично неправильно.
Швидше за все, тим будинкам, які наразі обслуговує «Управляюча компанія», таки доведеться обирати собі форму правління.
— Коли закінчиться локдаун, я буду особисто виїжджати до кожного будинку, спілкуватися з людьми, щоб вони обирали форму правління, яка зможе забезпечити нормальне функціонування їхнього будинку, — каже директор «Управляючої компанії».
Таких форм є дві: ОСББ і самостійне управління. Пояснимо, чим вони відрізняються.
Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків передбачає створення юридичної особи. В ОСББ обирається голова правління, приймається статут. Встановлюється плата за утримання будинку, яку сплачують всі співвласники. А всі важливі питання вирішуються на загальних зборах.
Самостійне управління передбачає, що мешканці також вирішують питання, пов’язані з утриманням будинку, на загальних зборах. Саме тому часто цю форму називають «Управління загальними зборами». Але, на відміну від ОСББ, співвласникам не треба створювати юридичну особу.
— Невеличкі будиночки барачного типу, де в принципі люди вже й так звикли, що це як їх приватна територія, там найкраще підходить управління загальними зборами, — пояснює Артем Ольхом’як. — Це коли люди зібралися і вирішили: тече дах — робимо дах. Забилась каналізація — викликаємо автомобіль, який чистить. Це буде максимально ефективно забезпечувати життєдіяльність будинку. Для будинків два і більше поверхів, особливо якщо перший поверх викуплений під бізнес, оптимальний варіант — створити ОСББ. Це реально, тому що на загальних зборах встановлюється розмір внеску, який сплачують усі, навіть власники нежитлових приміщень. І ці кошти будуть акумулюватися. Вже за кілька місяців збереться сума і можна буде провести модернізацію житла в тому напрямку і тій послідовності, яку визначать самі власники.
Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.
№ 17 від 24 квітня 2025
Читати номер