Десятеро зубренят з’явилося у лісах області

Десятеро зубренят з’явилося у лісах області

Цікаво. На Вінниччині завершили облік червонокнижних тварин. За його результатами виявили, що в у лісах області збільшилася кількість зубрів. Як їх рахують? У яких областях цих тварин найбільше?

Про завершення обліку зубрів у нинішньому році розповів Василь Мельник, завідувач сектору мисливства обласного управління лісового та мисливського господарства. Нагадаємо, ці лісові тварини занесені до Червоної книги.

Приріст три особини, але…

У минулому році в області нараховувалося 107 зубрів. За даними цьогорічного обліку, їх виявили 110.

— Насправді торік у нас народилося десятеро голів молодняка, — уточнив Василь Мельник. — Разом з тим семеро тварин загинули. Всі вони особини старого віку.  Їх знайдено у лісових угіддях. Це природній відхід. Тому приріст у кількісному відношенні становить три особини, але молодняка маємо, повторюю, десятеро голів.

Відео дня

До списання померлих або загиблих червонокнижних тварин є спеціальні вимоги. Як пояснив співрозмовник, на місце виявлення знайденої тварини викликають ветеринарів, екологів. На кожну складають акт, документи передають у Мінохорони природи.

Рахують з біноклем у руках

За словами Василя Мельника, зробити це значно простіше у порівнянні з іншими тваринами. Бо зубрів видно зовні навіть здалеку, вага дорослої особини самця становить 800-900 кілограмів. У літературі є повідомлення, що можуть досягати до 1,2 тонни.

 — Єгерам відомі місця постійного розташування тварин, — розповідає Василь Мельник. — Взимку вони виходять на поля, у відкритий простір. Причому, виходять  стадом. Підпускають до себе людей на відстань приблизно 200-300 метрів. Саме в такий період обліковці з допомогою біноклів рахують кількість голів у стаді. Влітку вони залишаються постійно у лісі. Саме тому для обліку вибираємо зимовий період.

На території нашої області зубри знаходяться у лісах колишнього Літинського району, а також Хмільницького — між селами Майдан – Бобрик і Миколаївка.

Пасуться на… зимових полях

На запитання, чому взимку тварини виходять на поля, співрозмовник відповів так.

— У Хмільницькому підприємстві лісового господарства є спеціальні угіддя. Для випасу зубрів, — каже Василь Мельник. — На них висівають злакові культури, кукурудзу. Але це не означає, що тварини тільки там пасуться. Вони виходять і на інші поля. Що роблять взимку? Найчастіше їх можна бачити на полях озимого ріпаку. Посіяна з осені культура сама по собі гірка на смак. Але під час морозів вона стає солодкою. Зубри облюбували такі корми. Щоправда, добувають з-під снігу тільки верхні частини ріпаку. Тому це незначна шкода. На весну рослина знову відросте.  

Нагадаємо, зубрів до нашої області завезли у 1979 році. З Волині доставили шестеро голів. Через десять років поголів’я уже нараховувалося 50 особин.

Де в Україні найбільше зубрів?

Вінничани не тільки забезпечили приріст червонокнижних зубрів. Вони ще й стали переселяти їх до інших регіонів. Зокрема, 12 голів передали до Львівської області, декілька разів зубрів брали у нас лісівники з Буковини.

 — У нас зубрів більше, ніж це передбачено нормативами, — говорить Мельник. — На одну тисячу гектарів має бути чотири особини, ми ж маємо у два рази більше. Переселення складний процес, починаючи з вилову тварин, до їх перевезення. Все це супроводжується купою документів з Мінохоронприроди і не тільки.

​У нашій області зубри мають генетичну лінію, яка називається біловезько-кавказька. У лісах Львівщини переважно тварини біловезької лінії. Передали їм для схрещування. Так пояснив співрозмовник. Каже, коли вливають нову кров, то після схрещування, організм тварин стає здоровішим, це сприяє збільшенню приросту поголів’я.

Нині найбільше зубрів у двох регіонах — у нас і на Львівщині. Так стверджує Василь Мельник.

Браконьєрів шукали-шукали і не знайшли

У 2016 році у нашій області браконьєри знищили одразу 17 особин зубрів. Загнали стадо на лід озера і тварини провалилися під воду. Вони не мали можливості врятуватися. Гинули, як кажуть, на очах тих самих браконьєрів. Сталося це біля села Трибухи тодішнього Літинського району. Поліція відкрила кримінальне провадження. А далі… Принаймні на всі запити природоохоронних організацій, журналістів відповідали, ніби під копірку — «Триває розслідування». Одну з таких відповідей зберігає наша редакція. На даний час, мабуть, уже закрили справу.

Віктор Скрипник

Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up