День праці: Історія свята 1 травня

День праці: Історія свята 1 травня

Сьогодні це свято відзначається у 142 країнах і територіях світу

1 травня у багатьох країнах світу відзначається міжнародне свято - День праці, яке спочатку носило назву День міжнародної солідарності трудящих.

1 травня 1886 р. американські робітники організували страйк, висунувши вимогу 8-годинного робочого дня. Страйк і супутня демонстрація закінчилися кровопролитним зіткненням з поліцією. При розгоні такої демонстрації в Чикаго 4 травня загинуло шестеро демонстрантів. У ході масових виступів протесту проти жорстоких дій поліції, які тривали наступного дня, внаслідок вибуху кинутої невідомим бомби було вбито вісьмох поліцейських, поранено щонайменше 50, й у перестрілці, що сталася за цим, було поранено щонайменше чотирьох робітників (за деякими даними, до п'ятдесяти убитих і поранених), кілька десятків осіб дістали поранення.

За звинуваченням в організації вибуху восьмеро робітників-анархістів були засуджені до повішення. За пропозицією американських робітників, які намітили свій страйк на 1 травня 1890 р. саме в пам'ять про страчених, Паризький конгрес II Інтернаціоналу (липень 1889) оголосив 1 травня 1890 р. Днем солідарності робітників усього світу і запропонував відзначити його демонстраціями з вимогою 8-годинного робочого дня та іншими соціальними вимогами.

Відео дня

Вперше День міжнародної солідарності трудящих був відзначений у 1890 р. в Австро-Угорщині, Бельгії, Німеччини, Данії, Іспанії, Італії, США, Норвегії, Франції, Швеції і деяких інших країнах. Комуністи вперше відзначили 1 травня у 1890 р. у Варшаві.

У Російській імперії його вперше неофіційно відзначили 20 квітня (3 травня) 1911 р. У 1917 р. після Лютневої революції Першотравень вперше відсвяткували відкрито: мільйони робітників вийшли на вулиці з гаслами: "Геть міністрів-капіталістів", "Вся влада - Радам", "Геть імперіалістичні війни!". У 1918 р. в РРФСР це свято стало державним під назвою День Інтернаціоналу. Назва свята неодноразово змінювалося в офіційно виданих календарях: Свято міжнародної солідарності пролетаріату (1930 рік), Бойове свято міжнародного пролетаріату (1943 рік), День всесвітнього свята трудящих (1946 рік).

     1 травня в СРСР

Упродовж тривалого часу Першотравень був символом революції, непримиренної класової боротьби, мав "політичне забарвлення" і відзначався демонстраціями, був прикрашеній портретами політичних діячів, передовиків виробництва, гаслами, закликами, плакатами та діаграмами про досягнення в тій чи іншій галузі народного господарства, науки, культури. Але поступово цей контекст губився.

У Швеції, починаючи з 1 травня 1908 р., в це свято збиралися кошти для боротьби з хворобою робітників — туберкульозом, і тому 1 травня також Міжнародний день білої ромашки.

У радянські часи Першотравень став фактично державним святом. Його любили не стільки за солідарність з робітниками всього світу, скільки за те, що травневі свята і День Перемоги давали можливість і згадати про прекрасні трудові традиції, і про минулу війну, і скопати городи, посадити картоплю, моркву та цибулю.

А ось прагматичні американці 1 травня працюють. Країни Європи теж не згадують американських робітників. Але в Англії 1 травня — вихідний. У 1977 р., коли лейбористська партія була при владі, цей день став державним святом, що викликало у консерваторів шок. "Ну ось, дочекалися: незабаром й у нас буде соціалізм", — писала лондонська Times.

     1 травня у Франції

Сьогодні це свято відзначають у 142 країнах і територіях світу 1 травня або в перший понеділок травня. Для ряду країн традиція збирати людей під прапори профспілок ще збереглася, але в більшості держав це все ж не політичне свято, а саме День праці, яскраве весняне свято, коли організовуються народні гуляння, виступи артистів, ярмарки, мирні ходи і безліч розважальних заходів. А для когось це просто ще один вихідний, протягом якого можна просто відпочити або провести час із сім'єю.

       1 травня у США

До речі, в деяких країнах (до них відносяться, наприклад, США і Японія) День праці відзначають в інший час. Більш ніж у 80 країнах (включаючи Індію) День праці не відзначають.

З 1 травня тісно пов'язане виникнення маївок. Це зібрання всієї родини або компанії для проведення пікніка. Пікніки проводяться 1 або 2 травня. Ця традиція святкування на природі, мабуть, була вигадана в СРСР і збереглася до наших днів. 

      1 травня у Німеччині

 

Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.

Коментарі (1)
  • Гоша

    Были времена... Такую страну про..... и.
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Козятина за сьогодні
20:10 Правоохоронці задекларували понад 100 одиниць зброї 18:00 Як повернути форму після свят — розповідає тренерка з Козятина Анастасія Мельничук 17:01 Мешканець нашого райну готував диверсії на залізниці та спалив авто. Його затримали play_circle_filled 16:14 Пішов з дому і не повернувся. Шукають 29-річного Євгенія Фіщука Від читача 17:40 Кіберполіцейські Хмельниччини запобігли продажу унікального артефакту 14:40 «Козятин Forever», «Смурфіки» і «Шалений дівич-вечір»: афіша заходів для козятинчан 13:03 На Вінниччині відновили перевірки якості палива 11:21 Без паніки. Що козятинчанам варто знати про метапневмовірус 10:30 Де купити сумку та взуття в Козятині? Огляд кращих магазинів (партнерський проєкт) 10:08 Наша лікарня отримала гуманітарну допомогу — інвалідні візки та ходунки на колесах 09:33 Козятинчани збирають на РЕБи, які перехоплюють відеосигнали ворожих дронів
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up