Чи можуть влаштувати у Козятині акцію зі стріт-арту?
- У нашому місті багато написів та малюнків на стінах та інших поверхнях, часто непристойного характеру, які робить молодь.
- Аби цьому протидіяти, школярка, яка звернула увагу на цю проблему, радить організовувати для молоді флешмоби та акції з легального розпису стін.
- Чи реально це зробити — з’ясовували наші журналісти
Декілька тижнів тому ми розповідали про те, що в Козятині надзвичайно багато прикладів графіті-вандалізму — малюнків та написів на різних поверхнях на вулицях міста. Деякі з них зовсім нові, деякі — спадщина ще мало не з часів розпаду радянського союзу, як от відома всім без винятку козятинчанам цитата з пісні Віктора Цоя на одній із дев’ятиповерхівок. Про неї ходять легенди. Подейкують, що фраза співака з’явилася на стіні після того, як він гостював у Козятині. Декілька років тому напис змили з будинку, та зовсім скоро цитата Цоя повернулася на місце — вночі хтось знову її написав, і знову чорним кольором.
Це — лише один із численних прикладів. Адже нелегальних написів і малюнків багато на парканах, стінах будинків, турніках і навіть лавках. Увагу на те, що Козятин — справжній осередок графіті-вандалізму звернула школярка Настя Доценко. Дівчина переїхала до нашого міста з Костянтинівки Донецької області, рятуючись разом із сім’єю від війни.
За словами Анастасії, у її рідній Костянтинівці не було так багато графіті-вандалізму. Причина в тому, що мешканці міста самостійно за цим слідкували. Щойно з’являлися нові написи й малюнки, люди купували фарбу й замальовували їх. Запитали ми тоді у Насті, яке вона бачить вирішення цієї проблеми у Козятині.
— Потрібно намагатися заохочувати молодь до легального стріт-арту, як я бачила біля старого будинку культури є карта України і там відбитки долонь. Щоб молодь збиралася і малювала, наприклад, мурали на підтримку ЗСУ чи щось патріотичної тематики. Було б непогано, якби замалювали стіну, яка вже піддалася графіті-вандалізму і зробили там якийсь гарний малюнок всі разом. Щоб підлітки не посміли свою ж працю спаплюжити. Якщо робити дві-три такі акції, вже буде зменшуватися кількість графіті-вандалізму, — відповіла нам тоді дівчина.
Ми вирішили продовжити цю тему. Звернулися до відділу культури Козятинської міської ради і запитали, що вони думають стосовно того, щоб організувати у Козятині легальну акцію зі стріт-арту, під час якої збереться молодь і зробить власними силами малюнок на стіні, узгоджений із владою.
— Нас ця тема цікавить, — каже Світлана Рибінська, начальник відділу культури. — Це ідея не нова, ми вже робили такі пропозиції. Свого часу ми на День міста пропонували приходити і малювати, давати цікаві ескізи. Тоді не дуже активно брали участь, але можливо, тоді ще це все не визріло. Загалом ідея нам подобається. Звичайно, ми про неї ще поговоримо. У першу чергу, потрібно обміркувати, яка саме це буде стіна. Тому що будь-яка будівля чи паркан мають власника. Потрібно або обрати стіну, яка належить до комунальної власності, або узгоджувати із приватним власником, якщо стіна приватна. Я за те, щоб це були узгоджені ескізи. Тому що нам потрібно розуміти, що саме мають малювати. Адже це все має виглядати гармонійно. До такої акції можуть підключитися громадські чи релігійні організації.
— Чи є можливість виділити кошти на закупівлю фарби? — запитали ми начальника відділу культури.
— Поки я не готова сказати, — відповіла Світлана Рибінська. — Кількість коштів у нас обмежена, ми знаємо, який у нас бюджет і в пріоритеті у нас Збройні сили України. Можливо, знайдуться благодійники, які стануть спонсорами цієї акції. Про це потрібно говорити. Спочатку нам потрібно продумати саму ідею, а вже потім думати, як її реалізувати.
За словами Світлани Рибінської, необхідно також визначити, яку саме фарбу використовувати для малюнка, адже існує багато технік. Для цього треба спершу проконсультуватися у спеціалістів, які розуміються на принципах стріт-арту. Як бачимо, влада не проти організувати подібну акцію. Тепер залишилося громаді проявити ініціативу.
Читайте також:
«У парку дуже часто відпочиває молодь, тому це — як полотно»
Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.
Watering Yampi
Yana