У жіночому колі мотали ляльки і дізналися про українські традиції

У жіночому колі мотали ляльки і дізналися про українські традиції
  • До Дня сім’ї в Інклюзивно-ресурсному центрі Козятинської міської ради провели майстер-клас.
  • Запросили матусь дітей з особливими освітніми потребами.
  • На годину козятинчанки занурилися в атмосферу спокою та творчості і разом із майстринею кожна створила своє Щастячко

У затишній кімнаті зібралися жінки. Вони завітали до Інклюзивно-ресурсного центру Козятинської міської ради, аби познайомитися з традиційним видом українського мистецтва. Сьогодні їх навчать робити автентичний оберіг — мотанку. Захід організували до Міжнародного дня сім’ї, який ми відзначали 15 травня. Запросили матусь дітей з особливими освітніми потребами.

— Зараз ви створите не просто ляльку-мотанку, ви створите Щастя, — каже Марина Гончарук, директорка Інклюзивно ресурсного центру Козятинської міської ради. — А допоможе нам у цьому керівник гуртка «Берегиня» Центру дитячої та юнацької творчості Наталія Баштова. Вкладіть у ляльку всі свої думки і мрії, якими ви хочете бути, якими ви хочете бачити своє щасливе життя, тому що це Щастячко ви понесете додому.

— Мотання допоможе згадати власне коріння, доторкнутися до сакрального, українського, що робить нас неповторною нацією, — каже Наталія Баштова. — Сьогоднішній наш майстер-клас не важкий, він для розслаблення. Ви зануритеся у ту атмосферу, в якій колись наші матусі й праматусі робили ляльки для своїх діточок.

Відео дня

Учасниці майстер-класу сідають у коло за великий стіл, де на них вже чекають різнокольорові стрічки, шматочки тканини та усе необхідне. Спочатку формують тіло ляльки. Його роблять з квадратного клаптика тканини. Спершу намотують голову. Для цього використовують вату.

— Можна всередину покласти те, що вам потрібно, — дає пораду майстриня. — Хочете бути з перчинкою — посипте перчику. Хочете бути солодкою — додайте трішечки цукру. Хочете оберіг — можна солі насипати. Раніше, коли не було вати, брали шматочки вовни, паклі, будь-що, з чого можна було зробити кульку. Або клали шматочок тканини і закручували в грудочку.

— Я так розумію, в цей оберіг можна все вкладати? — запитує Ірина.

— Так, у вату можна покласти шматок ладана чи намоленої свічки, — відповідає Наталія. — Або ж свяченого маку, освяченого у церкві на Маковія. Це захищає від вроків.

Потім майстриня демонструє, як зробити долоні. Аби було зрозуміліше, Наталія показує це на великому шматку тканини, адже долоню потрібно завернути правильно. На долонях майстриня радить зав’язати вузлики, щоб вони не розмоталися. За тим козятинчанки намотують своїм Щастячкам талію і руки, а тоді роблять коси з шерстяної нитки. Наталія ділиться секретом, як легко зробити волосся пишним та однакової довжини. Для цього учасниці майстер-класу використовують підручник.

— Щастя зазвичай роблять з довгою косою, тому що з давніх-давен вірили, що сила жінки в косах, — розповідає Наталія Баштова. — Часто волосся у Щастячка вдвічі довше за саму ляльку. Наші предки вірили, що Господь тримає кожну жінку за коси і крутить і чим більша амплітуда, тим більше вона загребе щастя. Крім того, волосся прикриває енергетичні центри, для того, щоб накопичувати енергію Всесвіту. Довга коса у ляльки — це ваш захист та підтримка.

Мотанці потрібно зробити не лише зачіску, а й одяг. Кожна обирає клаптик кольорової тканини, який їй більше до схочу і формує спідничку. Її не шиють, а просто примотують, адже шити на ляльці не можна. Поверх спідниці учасниці майстер-класу роблять фартушки, оздоблені орнаментами. Краї фартушків майстриня радить обштрапати, щоб вони виглядати гарніше.

— Фартушок можна прив’язати до талії за допомогою стрічки або нитки поверх спіднички, — даже настанову Наталія. — Колір стрічки має значення. Кому потрібно більше енергії — додаємо червоні стрічки. Якщо потрібно умиротворення, спокій, мудрість — це блакитний або синій колір. Зелений — коли має бути спокій, розвиток, рушійна і спокійна сила. А жовтий — це Божа енергія, Божий захист. Як маленький бонус, лялечку можна прикрасити квіткою. Оберете собі квіточку і ми її приклеїмо до волосся за допомогою клею.

Людмила зробила ляльку першою. Своє Щастячко вона прикрасила рожевою квіткою. Її мотанка вбрана у заквітчану спідницю лілового кольору. Поверх фартушка — червона стрічка. Кожна учасниця майстер-класу створила свою ляльку, не схожу на інші.

 

Читайте також:

Тетяна Куліш презентувала «Квітку життя»

У Чистий четвер разом із матусями писали писанки

Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up