Telegram козятинчан атакують шахраї. Як захиститися у кіберпросторі?
- Небезпека. Останніми днями козятинчани почали скаржитися на те, що їхні телеграм-канали зламують шахраї.
- Схема не нова — аферисти створюють копії і від імені того чи іншого користувача розсилають повідомлення, що нібито потрібні кошти чи то на лікування, чи то на інші важливі життєві проблеми.
- У Кіберполіції пояснити, як убезпечити себе у кіберпросторі
Важко уявити сучасний світ без інтернету. Якщо раніше інтернет використовували в цілях щось почитати, дізнатися ту чи іншу інформацію чи переглянути відео, то зараз без нього неможливі практично всі сфери життя. Адже це і робота онлайн, і навчання, і рецепти тощо. В інтернеті можна придбати одяг, харчі, ліки, оплатити комунальні платежі тощо. Водночас, така онлайн-активність призвела до зростання шахрайства. У кожного з нас є свої сторінки та канали у телеграмі, фейсбуці, вайбері, твіттері, інстаграмі тощо. Паролі, логіни, акаунти можуть стати вразливими до шахрайських схем. Все це було і раніше. Кіберзлочинці зламували ключі безпеки та конфіденційності, та робили пости від імені справжніх користувачів у цілях виманити гроші.
Та з початку повномасштабного вторгнення росії в Україну ці атаки почастішали.
Ворог не раз намагався зламати інтернет-систему як банківського, так і інформаційного рівня. Не минуло це і козятинців. Так, до прикладу, останнім часом наші земляки почали скаржитися — штурмують телеграм-канали.
«Попередження! Бачу, як по Козятину пішла хвиля створення фальшивих копій сторінок в Телеграм, — написав Сергій Сиваківський. — Від імені порядних людей просять позичити гроші чи допомогти. Прошу всіх бути уважними та не попадатися на обман. Сторінки реально не відрізнити. Хто б і що у вас не просив кудись переказати, врятувати чи виручити, спочатку наберіть людину і переконайтеся».
Подібна інформація ширилася і в колах наших знайомих. Зокрема розповідали, що тим аферистам, яким вдалося зламати канал, розсилали повідомлення типу терміново позичити гроші, чи потрібні кошти на лікування.
Та є і такі користувачі, яким пощастило більше — їхні телеграми атакували, але не до кінця. Про спробу зламати сторінку надходили смски.
— Мені прийшло повідомлення, що мій телеграм хотіли зламати. Я встигла встановити двоетапну перевірку. Невідомий об’єкт — російської прописки, — розповіла козятинчанка Наталія. — А у багатьох моїх знайомих все ж зламали і канали. Тож раджу встановити двоетапну перевірку у налаштуваннях.
На сайті Кіберполіції постійно пишуть попередження про загрози у віртуальному просторі. Там наголошують — ворог атакує українців не лише за допомогою зброї. Ще один фронт – кіберпростір. Тож нагадали базові правила, які допоможуть мінімізувати ризики постраждати від дій інтернет-злочинців.
-
Використовуйте надійні, складні паролі, різні для кожного ресурсу. Обов’язково налаштуйте двофакторну автентифікацію.
-
Не переходьте за сумнівними гіперпосиланнями, адже за ними можуть ховатися фішингові ресурси.
-
Не пересилайте у месенджерах конфіденційну інформацію та фото документів.
-
Програми та застосунки потрібно завантажувати лише з офіційних джерел, використовувати ліцензійне програмне та антивірусне забезпечення.
-
Забороніть віддалений перевипуск SIM-карти у мобільного оператора або перейдіть на контрактне обслуговування.
-
Не зайвим буде здійснення регулярного резервного копіювання даних.
А ось поради, які стосуються конкретно облікового запису в Telegram. Щоб він був під максимальним захистом, слід переглянути такі налаштування:
-
Двофакторна авторизація. Якщо не встановлений пароль, ви можете втратити свій профіль через перехоплення СМС при авторизації, за допомогою дублювання SIM-карти.
Двофакторна авторизація активується за наступним шляхом: Налаштування –> Приватність і безпека –> Двоетапна перевірка. Після введення паролю буде запропоновано вказати електронну пошту, через яку можна буде відновити втрачений/забутий пароль.
Максимальний захист дає пароль без зазначення електронної пошти. Так можливість злому акаунта буде зведена до мінімуму, але з'явиться шанс забути або втратити пароль, що призведе до повної втрати облікового запису без можливості його відновлення. -
Код блокування. Додатковий захист вашого застосунку – пароль на нього, схожий на той, який ставиться на ваш пристрій. Налаштувати його можна за таким шляхом: Налаштування –> Приватність і безпека –> Код блокування. Можливо налаштувати розблокування по відбитку, по Face ID, або тільки код, автоблокування через певний час, або блокувати додатки вручну. Такий захист в більшості повторює захист вашого мобільного пристрою, але він стане в нагоді, якщо ви не ставите пароль на доступ до телефону, комп’ютера. Після встановлення коду блокування на сторінці чатів з’явиться значок замка для блокування й розблокування додатка. Варто зазначити, що якщо ви забудете пароль, після перевстановлення додатка – всі секретні чати будуть втрачені.
-
Видимість номера. За замовчуванням в Telegram номер вашого телефону можуть бачити контакти, які є в адресній книзі вашого пристрою. За шляхом: Налаштування –> Приватність і безпека –> Номер телефону потрібно вибрати пункт «Ніхто». Таким чином ви приховуєте свій номер тим, кого занесено у вашу адресну книгу, але не має вашого номера телефону.
-
Хто може знайти мене за номером? Після налаштування попереднього пункту, вам буде доступне меню «Хто може знайти мене за номером?», в якому після активації «Ніхто» – ви приховаєте від невідомих вам людей свій обліковий запис. Таке налаштування ускладнить пошук вашого контакту в Telegram, тим, кого ви не додали в список контактів.
Чи атакували шахраї ваш телеграм?
Додамо, на ринку праці активізувались шахраї. Розповідаємо як не потрапити на їх гачок
Читайте також:
У поліції пояснили, як вберегти банківську картку та не стати жертвою шахраїв
Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.