«Раніше гаманці різали, а тепер по клавішах стукають»

«Раніше гаманці різали, а тепер по клавішах стукають»
Фото ілюстративне
  • У справжню халепу втрапила козятинчанка.
  • Хтось взяв на неї кредит на двадцять тисяч гривень.
  • А зробили це, перевипустивши її сім-картку. Розповідаємо, як вберегтися, щоб із вами не трапилася подібна ситуація

Цю історію нам розповів Євген. Його знайома нещодавно дізналася, що має кредитний борг у двадцять тисяч гривень. А все почалося з того, що знайомій Євгена телефонували невідомі номери. Усі різні. Але було між ними дещо спільне — усі абоненти, які дзвонили, не сказали ані слова. Просто мовчали в слухавку. Жінка навіть не звернула на це особливої уваги. Із ким же подібне не траплялося? «Помилилися, мабуть, номером», — подумала козятинчанка. А через деякий час у неї перестала працювати сім-картка, на яку телефонували незнайомі номери.

І знову ніщо не викликало підозр у знайомої Євгена. А зловмисники, тим часом, готувалися ще й зламати її доступ до рахунку в банку. Згодом жінка дізналася новину, яка загнала її в глухий кут — виявляється, хтось встиг взяти на неї кредит і вивести гроші. Євген, який розповів нам цю історію, припускає, що це робота шахраїв, які зробили дублікат сім-картки козятинчанки і отримали доступ до її онлайн-банкінгу.

— Банківський рахунок моєї знайомої був прив’язаний до цього номера, — розповідає Євген. — Думаю, шахраї пробували зайти в систему через цей номер. Може вони якось поновили пароль, маючи дублікат сім-картки, і так зайшли на сторінку банку. А кредит можна взяти і в режимі онлайн. От вони двадцять тисяч взяли і перевели ці гроші. Бо ж у кожного ліміт різний — комусь на 20 тисяч дають, а комусь і на 50 чи більше кредит можуть відкрити. Тепер виходить, що моїй знайомій треба повернути цей кредит і ще й відсотки. Але не в кожної людини у кишені є такі гроші, щоб це все покрити.

Відео дня

За словами Євгена, до поліції жінка звернулася. Але чи зможуть знайти зловмисників, які взяли кредит на ім’я козятинчанки — поки невідомо.

— Таких ситуацій дуже багато буває, — додає Євген. — Раніше гаманці різали на базарі, а зараз не треба нічого красти. Сидять вдома, клацають по клавішах і заробляють собі.

— Телефонне шахрайство — це один із найпоширеніших видів шахрайства, коли злочинці використовують телефон для обману та виманювання грошей або особистої інформації, — каже начальник управління протидії кіберзлочинам у Вінницькій області, полковник поліції Володимир Тітомир. — Такі шахрайства можуть набувати різних форм. 

Щоб захиститися від телефонних шахраїв, у кіберполіції радять:

  • завершити розмову, якщо дзвінок здається підозрілим;
  • якщо вам телефонують з незнайомих номерів або видають себе за офіційні організації, перевірте інформацію через офіційні канали;
  • ніколи не надавайте особистих даних: банки, державні установи або поліція не просять персональну інформацію по телефону;
  • використовуйте двофакторну аутентифікацію для захисту акаунтів, в тому числі банківських, і регулярно змінюйте паролі;
  • якщо ви розпізнали шахрайський дзвінок, блокуйте номер і повідомляйте про шахрайство у відповідні органи.

Якщо ви стали жертвою шахрайства, повідомте поліцію, заблокуйте всі фінансові рахунки, змініть паролі до всіх важливих онлайн-акаунтів, особливо до банківських, соціальних мереж, електронної пошти, збережіть всі повідомлення, дзвінки та інші контакти з шахраями для передачі правоохоронцям, попередьте друзів та родину, якщо шахраї можуть намагатися їх ошукати від вашого імені.

Також можете скористатися проєктом «Брама» для блокування шахраїв. Це соціальний проєкт, створений волонтерами за підтримки Департаменту кіберполіції Національної поліції України, спрямований на протидію дезінформації, російській пропаганді та незаконному контенту в інформаційному просторі. 

Основні цілі проєкту «БРАМА»: очищення інформаційного простору: виявлення та блокування джерел російської пропаганди, дезінформації та незаконного контенту. 

Підвищення медіаграмотності: покращення обізнаності українців щодо інформаційної гігієни та зменшення впливу пропаганди на суспільство. Протидія кіберзлочинності: зниження рівня онлайн-булінгу, шахрайства.  Популяризація безпечної поведінки в інтернеті: надання користувачам знань та інструментів для безпечного перебування в цифровому просторі. 

Кожен охочий може стати частиною проєкту «Брама» за допомогою телефону чи комп’ютера. Для цього достатньо приєднатися до спільноти за посиланням.

Від редакції також можемо порадити мати для рахунку в банку окремий номер телефону, з якого ви не здійснюєте дзвінки, зареєструйте номер телефона за паспортом і напишіть заяву до оператора мобільного зв’язку, щоб заборонити повторний випуск і видачу сім-картки за довіреністю.

 

Читайте також:

Патрульні у Козятині виявили чоловіка, який перебував у розшуку

Пропонують «допомогу» за гроші родичам зниклих безвісти чи полонених: як не потрапити на гачок зловмисників

Як захистити себе від шахрайських файлів: поради козятинчанам

Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.

Коментарі
×
0%
keyboard_arrow_up