Надра України: Вінницька область оцінена в мільярди доларів
- 2 березня 2025 р.

- На тлі політичних дискусій про угоду з США щодо рідкоземельних копалин, у Центрі економічної стратегії представили інфографіку з орієнтовною вартістю корисних копалин України. Надра Вінницької області оцінили в 24 мільярди доларів.
Вартість природних ресурсів України оцінюється в 14,8 трильйона доларів, зокрема надра Вінницької області мають цінність на суму 24 мільярди доларів. Про це повідомив Володимир Ланда, старший економіст Центру економічних стратегій (ЦЕС).
За роки війни Росія окупувала близько 20% території України, включно з родовищами вугілля — колись основного енергетичного ресурсу країни. Внаслідок цього обсяги видобутку обвалилися до рівня, на якому країна перебувала понад 100 років тому.
Разом із шахтами Україна втратила й металургійні потужності, а логістика у гірничодобувному комплексі суттєво ускладнилася. Але навіть після втрат природні ресурси залишаються важливим економічним активом.
Якщо іноземні інвестори вкладуться у видобуток і переробку, вони не лише сплачуватимуть податки та створюватимуть робочі місця, а й захищатимуть свої активи від агресії.
«Іноземний власник не зможе просто забрати виробництво у вантажівку та вивезти. Заводи та підприємства залишатимуться в Україні, а отже, інвестори будуть зацікавлені в нашій безпеці», — додає старший економіст ЦЕС Володимир Ланда.
Корисні копалини Вінниччини
В інституті геології розповіли, що у Вінницькій області знаходиться 1159 родовищ і проявів по 30 різних видах корисних копалин. Серед них: залізо, апатит, флогопіт, гранат, флюорит, а також рідкісні родовища граніту і значні поклади каоліну.
З точки зору тектонічного районування, більша частина області входить до складу Подільської структурно-металогенічної зони, яка має рідкісноземельну і апатитову мінералізацію. Вона поділяється на кілька металогенічних зон, серед яких Північно-Подільська і Хмільницька є найважливішими. Особливо значущою є Хмільницька зона, де зосереджено більшість родовищ таких корисних копалин, як гранат, флогопіт, графіт, рідкісні землі, облицювальний і будівельний камінь, а також підземні води, включаючи радонові. Крім того, в цій зоні розташовані великі родовища каолінів, а також виявлено мінералізацію молібдену і міді.
Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.
Микола Крента 2 березня 2025 р.