Перспективи електронних квитків Вінничани отримають свої квитки першими в Україні. Чи не обійдеться проїзд із таким білетом дорожче?

Перспективи електронних квитків
Вінничани отримають свої квитки першими в Україні. Чи не обійдеться проїзд із таким білетом дорожче?

Депутати Верховної Ради 18 січня проголосували за закон, який дозволить відмовитися від розрахунку готівкою у транспорті. Замість цього введуть автоматизовану оплату проїзду.

Вінниця першою в Україні комплексно запровадить систему автоматизованої оплати проїзду. Такі плани керівництво міста будувало ще у 2013 році. Пластикові квитки у місті з`являться вже наприкінці 2017 року. Так каже Катерина Бабіна, директор комунального підприємства “Вінницякартсервіс”, яке займається впровадженням електронних квитків у Вінниці,

Що таке “електронний квиток”?

Електронний квиток( е-квиток) – це єдина система розрахунку за проїзд у громадському транспорті. Їх планують ввести замість паперових квитків. Е-квитки матимуть вигляд пластикової картки із вмонтованим у неї чіпом. З допомогою них і треба буде оплачувати проїзд.

Відео дня

Який вигляд матиме електронний квиток (а в перспективі - майбутня картка вінничанина) точно дізнаємося про це після міжнародного тендеру навесні.

Як він працюватиме?

Зайшовши до вінницького тролейбуса чи трамвая, зараз ви тримаєте напоготові три гривні, очікуючи, поки до вас підійде кондуктор і видасть вам квиток. Якщо це маршрутне таксі, то квитка за свої гроші ви взагалі не отримуєте. Коли запрацює система автоматизованої оплати проїзду, вам треба буде купити (або зареєструвати) електронний квиток - проїзну картку, яку ви періодично поповнюватимете. Вінницький транспорт обладнають валідаторами - спеціальними зчитувальними пристроями. Щоб оплатити проїзд у автобусі чи трамваї, достатньо буде прикласти пластикову картку до одного з них.

Де можна буде придбати?

Електронні квитки можна буде купити більш ніж у 400 точках продажу: на зупинках, у магазинах, через термінали та Інтернет. Точна вартість власне самої пластикової картки поки що невідома. Соціально незахищені категорії населення отримають їх безкоштовно, кажуть у “Вінницякартсервіс”.

 

Скільки коштуватиме проїзд?

— Упровадження електронного квитка не вплине на ціну проїзду у громадському транспорті. Проїзд дорожчатиме тільки під впливом загальнонаціональних чинників: підвищенням тарифів на комунальні послуги, наприклад, чи підвищенням статті витрат транспортної компанії, - прокоментувала кореспонденту RIA Катерина Бабіна, директор “Вінницякартсервіс”.

Хто контролюватиме, чи сплатили ви за проїзд?

Контролери, у яких (частково) перекваліфікуються і нинішні кондуктори. Як кажуть у “Вінницякартсервіс”, вони матимуть спеціальні зчитувальні пристрої, які перевірятимуть, чи сплатили ви за проїзд. За новим законом штраф за безквитковий проїзд - це тридцятикратний розмір від вартості квитка.

Як бути гостям міста?

Туристи також повинні будуть придбати електронні квитки. Але не матимуть можливості “перетворити” його на картку вінничанина потім, а лише користуючись карткою як звичайним квитком.

Куди подінуть кондукторів?

За інформацією, наданою у “Вінницькій транспортній компанії”, зараз у її штаті - 615 кондукторів. Шукати нову роботу їм немає сенсу, бо послуги кондукторів будуть потрібні ще два роки, вони супроводжуватимуть міську транспортну реформу. Навіть коли система запрацює на повну силу - а станеться це у 2019 році - це не означатиме звільнення для кондукторів. Частину з них перекваліфікують у нових контролерів, працівників новоствореної диспетчерської служби та операторів поповнення карток. Частину працівників працевлаштують у інші комунальні підприємства.

Чи “вдарить” по пільговиках?

Запровадження електронних квитків дасть змогу місту підрахувати людей, які потребують пільгового проїзду, а отже і точну суму, яку повинна компенсувати за них держава транспортним компаніям.

- Ми повинні розуміти, що на сьогодні ніде у світі немає такого поняття “безкоштовний проїзд”. Просто проїзд пільговиків - повністю або частково - транспортним компаніям сьогодні оплачує держава, - каже Катерина Бабіна, керівник підприємства “Вінницікартсервіс”. І додає:

- Кількість пільговиків держава розраховує дуже приблизно. Отже, і відшкодування ВТК безкоштовного проїзду пільговиків відбувається не повністю. А якщо ще враховувати, що тарифи на транспорт і так занизькі, то зараз компанія працює у “мінус”.

Як електронний квиток пов`язаний із карткою вінничанина?

Із часом електронний квиток можна буде перетворити на картку вінничанина. У подальшому із допомогою такої картки можна буде замовляти адміністративні послуги у міськраді через Інтернет, оплачувати паркування, “переписати” на нього будь-які ваші дисконтні картки. Тобто, впровадження електронного квитка - це ще і засіб доставити майбутню карту вінничанина до рук містянам. Звісно, ті жителі міста, що з якихось причин не захочуть перетворювати свій квиток на картку вінничанина, користуватимуться ним лише як електронним квитком.

Коли чекати у Вінниці?

Уже в цьому році. На початку 2017 планується провести міжнародний тендер серед 14 компаній. Хто з них займатиметься технічною стороною впровадження системи електронних квитків у Вінниці, стане відомо вже навесні 2017 року. Наступний етап  - виготовлення обладнання. І другу половину 2017 року відбуватиметься його встановлення, а також розбудова мережі: програмне забезпечення, диспетчерський центр, інфраструктура видачі та поповнення карток, служба контролю. Паралельно відбуватиметься попереднє тестування системи. Перші користувачі карт з’являться у 2018 році.

Скільки це коштуватиме місту?

Близько 8 мільйонів євро. Зараз ведуться підрахунки вартості проекту, але відома приблизна попередня сума витрат. У цій цифрі - і створення Центру обробки даних, і по декілька валідаторів на кожен громадський транспорт, і бортові комп’ютери для водіїв, і табло для оповіщення часу очікування транспорту. Окупитися витрати повинні за шість років. Вісім мільйонів євро - максимальна сума. Вона може бути і значно нижчою - залежно від цінової політики компаній, які погодяться співпрацювати із Вінницею.

Як працює у світі?

У Польщі усі міста впровадили е-квитки та ціни для проїзду в міських автобусах, трамваях та тролейбусах (у Варшаві також у метро). Є квитки, вартість яких залежить від часу перебування в транспорті.

Правда, квитки ці - паперові. Їх треба прокомпостувати одразу, як ви зайшли у транспорт. Компостер одразу ж пробиває на них дату та час початку перебування у автобусі чи тролейбусі. Інформація про графік пересування транспорту висвітлюється на електронних табло, що встановлені на зупинках. Про спізнення автобуса одразу повідомляється в спеццентри.

Після запровадження системи автоматизованої оплати проїзду у Англії виручка збільшилася на 10%, у Батумі - на 60%. Тому що виключили із системи “зайців” та людський фактор збору виручки.

Діана ГУЛБІАНІ

 

Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Козятина за сьогодні
keyboard_arrow_up