На цвинтарі рідні садять, а чужі — крадуть квіти. Як наші земляки готувалися до проводів
- Через тиждень після Пасхи в Україні починаються поминальні дні. У народі їх ще називають, проводи, поминки.
- Також є регіональні назви — Гробки, Могилки, Радовниця або Радоница, Червона гірка, Діди та інші.
- Як готувалися, щоб поминати своїх рідних та близьких на проводи чи Радоницю мешканці Козятина у нашій розповіді.
У християнстві вважається, що після Воскресіння Христового душі покійних предків з
небес спускаються на землю. А ми в ці дні за давнім звичаєм цілими родинами йдемо на кладовище, щоб провідати всіх дорогих нам людей, яких з нами вже немає та несемо їм живі квіти, гілочки освяченої верби, або сухоцвіти
— На відміну від минулих років люди в цьому році в більшості випадків з могил своїх близьких і рідних викидають штучні квіти і насаджують живі. — каже директор міського кладовища Павло Занюк, — Є випадки, коли прибираючи могилку, зібране сміття підкидають до іншим могил. Одного такого застав на гарячому і кажу йому: а це хто має прибрати? А він мені: а ви тут для чого? Щоправда, то одиночні випадки. В цьому році люди, які приходять на кладовище не роблять тих порушень, які траплялися в минулі роки. А людей приходить багато, — продовжує директор кладовища. — Піску знов треба підвезти, бо пакетами-відеричками майже самоскид вже перенесли. Хочу подякувати міській раді за транспорт для вивезення сміття.
На алеї Слави загиблих Героїв України такоє є зміни, на більшості могил вже прижились чорнобривці, віоли і інші квіти. Помітили доріжку, встелену мілким гравієм. Це щоб не ходити після дощу по болоті, рідні загиблих воїнів склалися грішми і на алеї Слави посипали доріжку.
Ми ходили кладовищем і з усіх боків дивилися на нас жовті нарциси. Козятинчанка Катерина сапає від бур’яну саме ці квіти. Запитали її думку про штучні квіти на цвинтарі.
— Штучні квіти — це не добре, — каже пані Катерина. — Тільки буває так, що у людей просто немає можливості посадити на могилках живі квіти. Є ж випадки, коли рідні померлих переїхали жити в інші міста і привозять на проводи синтетичного букета. З роками до людей прийде усвідомлення, що померлим, як і живим треба живе. Люди ще не один рік будуть купувати штучні квіти, тому що це простіше, — сказала вона.
На сільському цвинтарі майже така ж ситуація, як і на міському кладовищі. Людей багато і вони трудяться біля могил рідних їм людей. Більшість могилок вже прибрані.
Пісок, земля для підсипки є, все завезено. З вивозом сміття відколи директором сільського кладовища Святослав Фалатюк, також проблем немає.
Якщо про вандалів на кладовищі протягом тривалого часу не чутно, то мілкі крадіжки на кладовищі мали місце. Квіти, висаджені в цьому році ще толком не вкоренилися, як хтось вважає, що їм місце на іншій могилі. Вірогідність того, що крадій квітів прочитає про себе, не велика. Та на всяк випадок зауважимо: люди, схаменіться, брати з могили — не добрий знак для живих.
На кладовищі в селі Іванківці — два в одному. Люди прибирають могилки, а працівники кладовища роблять там реконструкцію, знімають старий паркан, щоб поставити новий. Іванківчани кажуть, відколи кладовищем опікується Фалатюк — на кладовищі порядок. До речі проводи у Іванківцях у суботу ,22 квітня.
Спілкуючись на всіх кладовищах з людьми стало зрозуміло, хто в які дні прийде на проводи. Більшість прийдуть провідати рідних в неділю, 23 квітня. Значно менше мають намір провідати рідних в понеділок, 24 квітня. Козятинчани родом з Полісся на Радоницю йдуть у вівторок 25 квітня.
Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.
Olga Timoshyk