Вертикальне озеленення: види та особливості правильної організації (Новини компаній)
- 25 серпня 2023 р.

Вертикальне озеленення - це популярна деталь ландшафтного дизайну. Завдяки їй можна вирішувати важливі завдання - маскувати стіни будинку, виділити конкретну зону, створити акцент тощо. Варіант особливо гарний для ділянок, де недостатньо місця для організації звичайного саду. Крім того, пишно квітучі в'юнкі рослини - це не тільки привабливо, а й корисно, адже зелень зможе також і подарувати приємну прохолоду в спекотну погоду.

Джерело ілюстрації: https://begma.garden
Які є види вертикального озеленення?
На сьогодні існує досить багато варіантів створення подібного декору для ділянки, але далі будуть представлені ті три, які найчастіше можна зустріти в ландшафтному оформленні присадибних ділянок.
-
Живопліт
Нерідко дикий виноград або плющ пускаються прямо по паркану або спеціальній ширмі, що покликані відокремити цю територію від інших. За підсумком утворюється справжня зелена стіна, яка до того ж здатна ефективно стримувати вуличний пил, не дозволяючи йому проникнути на присадибну ділянку. -
Арка
Арки в садах завжди мають гарний і навіть загадковий вигляд, особливо в поєднанні з живоплотом. Як опора може бути використана аркова конструкція з будь-якого матеріалу - від бетону до дерева. Однак місце для її встановлення має бути максимально продуманим. Найкраще, якщо за нею будуть ховатися декоративна водойма або особливо красива ділянка саду. -
Металева решітка
Найчастіше застосовується для маскування непривабливих ділянок стін будинку або огорожі, але також її можна встановити як самостійний елемент, для розмежування функціональних зон. Уздовж таких решіток висаджують зазвичай ліани, які потім формують справжнє зелене полотно.
Які рослини підходять для вертикального озеленення?
Чудово виглядатимуть як однорічники, так і багаторічники. Якісь із них потребують ретельного догляду, якісь менш вибагливі. Тому під час вибору рослини майбутньому власнику важливо насамперед зрозуміти, як багато часу він готовий витратити на рослини, особливо якщо є бажання організувати вертикальне озеленення винятково своїми руками:
- Найпростіший варіант – дикий виноград і плющ. Вони досить бюджетні, вимагають мінімального догляду і здатні самостійно обплести велику опору.
- Якщо хочеться квітучих рослин, але все таких же невибагливих - варто зупинитися, наприклад, на кучерявій настурції або тундергії.
- Ліани - найкраще, що можна було придумати для вертикального озеленення. Гліцинії, кампсис та інші варіанти - вибір великий. Але їм потрібні міцні опори і правильний догляд.

Рекомендації фахівців
Як видно, вертикальне озеленення - доступний та ефектний спосіб для цікавого благоустрою присадибної ділянки. Однак слід дотримуватися важливих рекомендацій:
- Чітке розуміння результату. Ландшафтний дизайн не терпить безладних рішень. Усе має бути чітко сплановано в усіх деталях. У кожного елемента має бути своє місце. В іншому разі красива картинка ризикує перетворитися на безпросвітний хаос, на чолі з неконтрольованою рослинністю.
- Правильний вибір рослин для вертикального озеленення. Залежить від поставленого завдання - буде це живопліт, металева решітка і так далі. Замість того, щоб вибирати навмання, що більше сподобається, потрібно сконцентруватися на рослинах, які підходять саме для обраної опори.
- Дотримання технології. Насправді все не так важко, але водночас дуже важливо. Повзучі паростки потрібно висаджувати максимально близько до опори, на перший час підв'язувати мотузками. Уже протягом росту - допомагати обплітати опору так, як потрібно для формування результату. Для цього необхідно обрізати зайве листя та підрізати пагони.
Надати конструкції бажаного вигляду людина може тільки самостійно. Тоді цей вид декору стане справжньою окрасою дому та саду.