На думку західних пропагандистів
Директор французького Інституту стратегічних досліджень при Військовій академії (IRSEM), що входить до складу Міністерства оборони Франції, звернувся до малодослідженої теми: як протистояти прокремлівській пропаганді, не вдаючись до такого неоднозначного засобу, як контрпропаганда?
Адже «контрпропаганда - невідповідний інструмент для реалізації цілей західних демократичних країн, які прагнуть усунути наслідки дезінформації», - стверджує Жан-Батист Жанжен Вільмер.
Ось 25 способів протидії російській дезінформації, без використання контрпропаганди.
1 - Проводити чіткі межі між дезінформацією, пропагандою і громадської дипломатією на противагу доводу про те, що «будь-яка інформація - це пропаганда». У той час як кожна країна має право на захист своєї точки зору, «міжнародна фальсифікація інформації», на думку автора, є неприпустимою.
2 - Не демонізувати Росію, а зосередитися на боротьбі з дезінформацією.
3 - Підвищувати обізнаність про значущість проблеми.
4 - Визнати, що існують заходи інформування, які використовують у своїх цілях упередження людей і знаходяться в проміжній зоні між інформаційною війною і військовими діями, такі як кібератаки, політична комунікація, втручання у вибори і дезінформація.
5 - Активізувати вивчення цієї проблеми всіма зацікавленими сторонами, включаючи міністерства, університети, науково-дослідні центри та пресу.
6 - Визнати обмеження виключно офіційного відгуку на дезінформацію. Думка представників влади завжди підозрюють в упередженості. Необхідно залучати також громадянське суспільство.
7 - Визнати обмеження такого інструменту, як викриття. Встановлення фактів необхідно, але самого по собі цього недостатньо. Особливо це правильно, з урахуванням того, що метою прокремлівської дезінформації є «розхитування концепції об'єктивної реальності і навіювання сумнівів в самій можливості журналістської діяльності».
8 - Розробити програми для підвищення медіаграмотності населення.
9 - Встановити загальноприйняту угоду про журналістську етику.
10 - Адаптувати спосіб подачі інформації до особливостей аудиторії. Використовувати «інформаційно-розважальний» стиль реагування на дезінформацію, щоб охопити аудиторію, здатну споживати тільки розважальну інформацію.
11 - Підтримувати незалежні російські ЗМІ.
12 - Перекладати статті незалежних російських видань. Так можна продемонструвати, що RT і Sputnik не відображають повну картину представлених в Росії думок.
13 - Розвивати зв'язки з незалежними російськими журналістами.
14 - Опублікувати свідоцтва викривачів, які залишили систему пропаганди. Вони можуть розповісти про використовувані в ній методи.
15 - Використовувати новітні технології для автоматизації перевірки фактів і ідентифікації підбурювачів ( «тролів»), що діють в інтернеті.
16 - Залучити фінансування і персонал в Оперативну робочу групу зі стратегічних комунікацій ЄС (East StratCom Task Force) і більш широко розповсюджувати її продукти. 17 - Заохочувати країни - члени ЄС розвивати національні механізми протидії дезінформації. У той час як деякі з них вже приступили до цієї діяльності, зростання числа національних центрів протидії дезінформації буде сприяти більш швидкому реагуванню на її виникнення.
18 - Зміцнювати співпрацю між країнами, Європейським Союзом і НАТО з цієї проблеми. Уникати накладень і дублювання зусиль.
19 - При викритті дезінформації також розкривати використані при її поширенні методи пропаганди. Знайомити користувачів з методами дезінформації, щоб вони могли самостійно розпізнавати їх в інших ситуаціях.
20 - Відстежувати фінансування «антиєвропейської пропаганди».
21 - Створити міжнародну НУО по боротьбі з дезінформацією, на зразок таких організацій, як «Репортери без кордонів» і Transparency International. Ця організація могла б відстежувати ЗМІ за ступенем достовірності їх репортажів.
22 - При необхідності розглянути застосування більш обмежувальних заходів протидії, таких як штрафи, санкції і, в деяких випадках, блокування.
23 - Боротися також і з впливом дезінформації, зміцнюючи солідарність ЄС і НАТО, соціальну згуртованість, демократію і повагу прав людини.
24 - Більше комунікувати російською мовою, в тому числі в соціальних мережах.
25 - Захищати європейські цінності і формувати позитив в зв'язку з Європейським Союзом.
Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.
№ 52 від 26 грудня 2024
Читати номер