Вранці у Козятині не спрацювала сирена на тривогу. Що сталося?
- 27 квітня 2022 р.

- У середу, 27 квітня оголосили повітряну тривогу по Вінницькій області, втім сирени у деяких мікрорайонах Козятина так і не завили.
- Хоча на відбій система оповіщення спрацювала.
- Що це було? Чи справна у місті система оповіщення і як вона взагалі працює — з’ясовували наші журналісти
Після важкого понеділка, коли рашистські ракети завдали удару по Козятину і Жмеринці, вівторок видався більш спокійним. Учора на Вінниччині була доба взагалі без тривог — сирени не вили ані вранці, ані вдень, ані вночі. Та вже в середу, 27 квітня знову оголосили повітряну тривогу. Близько 10:16 спрацював додаток «Повітряна тривога». Про початок тривоги повідомили на багатьох телеграм-каналах. Але у Козятині сирени так і не завили. Сигналу про початок тривоги не було чутно у центрі міста та на ПРБ, про що нам повідомили козятинчани. Хоча навіть за даними з карти повітряних тривог, на той момент на Вінниччині справді була тривога — область була позначена на мапі червоним кольором.
На щастя, вранішня тривога завершилася без поганих наслідків і тривала недовго. Вже через 25 хвилин оголосили відбій. І вже тоді сирени спрацювали і в центрі міста, і на ПРБ. Втім через гучномовці у нас не повідомляється, чи це початок, чи відбій, тож деякі козятинчани, які орієнтуються виключно за звуками сирени і не користуються ані додатком «Повітряна тривога», ані інформацією з телеграм-каналів, які повідомляють про повітряну тривогу, могли сприйняти ту сирену за початок тривоги.
Якщо сирена на відбій спрацювала, то чому система оповіщення не увімкнулася, коли оголосили про початок тривоги? Аби це з’ясувати, ми звернулися до відділу з питань цивільного захисту та мобілізаційної роботи Козятинської міської ради і запитали, чи справна у місті система оповіщення. Виявилося, що вранці трапився збій в обласній системі оповіщення, тому і не спрацювали сирени на початок тривоги. Втім поломку оперативно ліквідували, тому на відбій сигнал увімкнувся.
Як пояснив нам Георгій Липовецький, начальник відділу з питань цивільного захисту та мобілізаційної роботи, наша система оповіщення централізована і вмикається з Вінниці. За її роботу відповідає комунальне підприємство Вінницької обласної державної адміністрації. Коли фіксують загрозу з повітря для нашої області, черговий департаменту цивільного захисту отримує сигнал від протиповітряної оборони Збройних сил України і по всій області одночасно вмикають сирену.
— У самих сиренах мотори і ревуни, вони справні, а автоматика буває западає і не спрацьовує, — каже Липовецький. — Система стара, ще 80-их років. Вона працює, але бувають збої. Як мені пояснюють спеціалісти, бо я не фахівець в радіотехніці, там подається сигнал, реле спрацьовує і замикає електричний ланцюг. Буває, що це реле западає.
Тож усі сирени, окрім декількох, вмикаються централізовано з Вінниці. Є ще два об’єкти, де сирена вмикається вручну. У разі загрози з повітря надходить сигнал до поліції, поліція повідомляє чергового міської ради, а він, в свою чергу, інформує об’єкти, де чергові вмикають кнопку і спрацьовує сирена. Так само й коли повітряна загроза минає — чергового повідомляють, натискають кнопку і гуде сирена на відбій.
— Якщо виникають якісь поломки, нам повідомляють, ми зв’язуємося з Вінницею і вживаємо заходи щоб полагодити, — каже Георгій Липовецький. — Вже у нас було таких три чи чотири випадки, коли згорали мотори, особливо в перші дні, коли сирени ревіли постійно. Якби сирени працювали постійно і надалі, то вже б мотори погоріли. Тому перейшли на таку систему, що на включення подається сигнал до 3 хвилин, на вимкнення 5–10 секунд.
Читайте також:
Запустили додаток, який сповіщає про повітряну тривогу. Як ним користуватися?
Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.
❗Це розпорядження військової адміністрації.💯