Як слідкують за погодою у Білопіллі — репортаж із місцевої метеостанції
- 20 червня 2025 р.

- А ви знали, що на Козятинщині працює одна з шести метеостанцій Вінницької області? Вона розташована у селі Білопілля.
- Ми зазирнули на метеостанцію і проведемо для вас віртуальну екскурсію. Як вимірюють кількість опадів, що таке психрометрична будка, у чому різниця між сухим і вологим термометром — про це і не тільки розкажемо у нашій публікації
Метеостанція у Білопіллі працює майже сім десятиліть. Її відкрили у 1958-му, після того, як подібну станцію закрили у Козятині. Невелике приміщення метеостанції оснащене комп’ютерами. А ще тут стоїть бар, який показує атмосферний тиск і прилад вітру, який допомагає визначати середню швидкість руху повітряних мас.
Та це далеко не все устаткування, яким користуються на метеостанції — всі інші прилади розташовані за межами будівлі, на майданчику, що видніється з вікна.
— Ми ведемо спостереження кожні три години, — розповідає Галина дорогою до майданчика. — Складаємо синоптичну телеграму і передаємо інформацію на Київ. Туди надходять дані з усіх метеостанцій, їх там обробляють і складають синоптичні прогнози. Ми не прогнозуємо погоду, ми тільки спостерігаємо і передаємо інформацію.
Галина працює на метеостанції вже тридцять п’ять років. Ми підходимо до майданчика, закритого огорожею. Галина відчиняє хвіртку і ми проходимо до високого шпилю.
— Це флюгер, — показує працівниця метеостанції. — А оцей вітрячок — це датчик, який передає інформацію про напрям вітру на прилад, що у нас в приміщенні. Якщо буває таке, що він не працює, чи немає світла, ми користуємося флюгером.
Спостереження на метеостанції проводять цілодобово. Працівник, який слідкує за погодою, заступає на зміну на двадцять чотири години. А дані на метеостанції, нагадаємо, потрібно збирати щотри години.
Ми підходимо до труби зі сходинками, на вершечку якої щось схоже на міні-оглядовий майданчик. Цей пристрій називається станок опадомірний.
— Із нього ми беремо виміри три-чотири рази на добу, — продовжує Галина. — Там стоїть опадомірне відро. Ми його знімаємо і несемо у приміщення, де у нас є опадомірний стаканчик. Зливаємо опади туди і визначаємо за поділками, скільки опадів випало, враховуючи поправки.
Коли працівник метеостанції виходить на майданчик, першочергово він йде в самий кінець, до прямокутної ділянки, де відкритий грунт. Тут встановлені термометри.
— Це термометри ґрунтові, — пояснює Галина. — Вони вимірюють температуру на поверхні ґрунту. Також є два термометра, які вимірюють температуру на глибині. Вони закриті ковпачками, тому що ртутний стовпчик дуже окислюється від сонця. Ми захищаємо обладнання, тому що його треба зберігати. Але це не впливає на температуру, яку вони показують.
Між двома шпилями на майданчику є ще шафа на довгих ніжках. Це психрометрична будка. Галина відчиняє дверцята, ми зазираємо всередину і бачимо там ще чотири термометра. За допомогою психрометричної будки на метеостанції визначають температуру повітря.
Всередині цієї шафки є сухий, змочений, максимальний і мінімальний термометри. Максимальний термометр фіксує найвищу температуру за певний проміжок часу. При зниженні температури стовпчик такого термометра не опускається. Мінімальний термометр, навпаки, фіксує найнижчу температуру за певний проміжок часу. Сухий термометр вимірює фактичну температуру повітря, не враховуючи випаровування вологи. Вологий термометр, навпаки, показує температуру з врахуванням випаровування вологи. Навколо колби вологого термометра тканина, змочена водою. Вода випаровується і термометр при цьому охолоджується. Завдяки даним із сухого та вологого термометра можна визначити відносну вологість повітря.
Взимку у психрометричну будку вішають також гігрометр, який допомагає додатково визначити вологість.
— Також ми спостерігаємо за хмарністю. Хмарність ми визначаємо візуально. Зараз у нас низькі хмари, здебільшого суцільні, — констатує Галина, поглянувши на небо.
Читайте також:
Що ховається всередині старовинного вітряка у Білопіллі
Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.