Школа взірцевих мам — у Козятині

Школа взірцевих мам — у Козятині

Як відчувають радість життя, щастя, успіх у всіх добрих справах у центрі дитини

Напередодні Великодня наш кореспондент завітала до затишного чепурного будинку, який прикрасив собою вулицю Пролетарську — Козятинського обласного соціального центру матері та дитини.

Газета “RIA-Козятин” зустрілась та поспілкувалась з директором Центру  Валентиною Живчик.

Відео дня

— Як довго працює ваш заклад?

— Комунальний заклад “Козятинський обласний соціальний центр матері та дитини” був створений рішенням сесії обласної ради понад вісім років тому. Мета його роботи — соціальна підтримка вагітних жінок та матерів з дітьми, захист прав та інтересів матері та дитини, надання допомоги у здобутті матерями освіти, фаху, навичок самостійного ведення господарства, догляду за дитиною. Робота проводиться строго індивідуально, основний критерій ефективності — кінцевий результат. За період роботи центру в його стінах перебувало понад 250 підопічних. На сьогодні в центрі перебуває 20 осіб. Середній термін перебування в закладі, тобто час, за який вдається вирішити юридичні, економічні, соціально-побутові, медичні та інші проблеми клієнтів центру та підготувати їх до самостійного життя — 8-10 місяців.

— Хто є клієнтами вашого закладу?

— Вам, звичайно, відомо, що понад 80% дітей-сиріт, це соціальні сироти, тобто сироти при живих батьках. Так от, 40 % підопічних нашого центру — випускники інтернатних закладів з числа дітей-сиріт та позбавлення батьківського піклування, до 10% мам — клієнтів центру — неповнолітні. Це найбільш вразлива категорія — з огляду на юний вік, відсутність професії, власного житла, навичок самостійного ведення господарства, юридичної недієздатності, тож центри матері та дитини є для них чи не єдиним шляхом вирішення проблеми.

Я реаліст і розумію, що не всі наші клієнтки стануть взірцевими батьками, але шанс змінити своє життя на краще ми даємо кожному. Крім того, перебування дитини першого року життя з мамою дає можливість уникнути так званого «сирітського феномену», науково доведено — чим довше дитина перебуває у стані соціальної ізольованості, особливо в ранньому віці, тим інтенсивніше в неї формуються негативні риси характеру.

— Чим особливий саме ваш заклад?

— Наш заклад, враховуючи ті зміни до Статуту центру, суттєво відрізняється від “Типового положення про центри матері та дитини”. Насамперед, у закладі вагітна жінка може перебувати незалежно від терміну вагітності. Мама перебуває не лише з новонародженою дитиною, а й з іншими дітьми, якщо вони є в сім’ї. Тобто, сім’я не розлучається, а маму вчать комплексному підходу до виховання дітей в сім’ї.

Інша відмінність — за рахунок центру отримують продукти для приготування їжі (ті мами, яким ще не нарахована соціальна допомога). Такий підхід дає змогу реально навчити кожну з них жити за власні кошти, розраховувати та вкладатися у власний бюджет. Це набагато важче, потребує строгого індивідуального підходу, однак вирішує основне завдання — підготовку сім’ї до життя в соціумі.

Якщо коштів у сім’ї не вистачає, є два шляхи вирішення проблеми — зменшити витрати, або збільшити доходи. І одному, і іншому ми клієнтів закладу вчимо: зменшення витрат — за рахунок вміння раціонально витрачати та розподіляти власний бюджет, правильно його планувати щодо збільшення доходів — насамперед допомагаємо клієнтці оформити всі належні види соціальних допомог, пенсій по інвалідності, по втраті годувальника, вчимо азам юридичної грамотності. Крім того, надаємо підопічним центру можливість за час перебування в закладі освоїти ту професію, яка допоможе їм збільшити свій дохід, навіть працюючи на дому (кухар, швачка, вишивальниця, перукар, оператор комп’ютерного набору).

— Ви часто повторюєте сім’ї, мами з дітьми у складних життєвих обставинах. Що це означає?

— Більше половини підопічних, при зарахуванні до центру матері та дитини, не мали власного житла. За час роботи закладу працівники центру допомогли зібрати кошти, знайти, придбати, юридично оформити на всіх членів сім’ї житло для 83 осіб.

Однак досвід роботи в центрі матері та дитини показав, що основні проблеми наших клієнтів – не матеріальні, не юридичні не соціально-побутові, ці проблеми, як би не дивно звучало, вирішити легше. Основні їх проблеми — психологічні, духовні — невміння спілкуватись з оточуючими, з власними дітьми, зацикленість лише на негативній стороні життя і прийняття її за норму, здолати набагато важче.

Саме тому працівники центру проводять тренінги, індивідуальні та групові заняття по навчанню партнерському спілкуванню, подоланню базової недовіри. Ми розуміємо, що достукатись до серця матері можна насамперед через її почуття до її дитини, які наша клієнтка не вміє виразити через ряд причин і саме цьому — виробленню відповідального материнства, встановленню емоційного зв’язку між матір’ю та дитиною чи дітьми в сім’ї, формуванню прихильності матері до дитини її потрібно навчити.

Велике значення у виробленні позитивного світосприймання приділяється відвідуванню музею міста, виставок, участі у святкування Дня міста з організацією «параду дитячих візочків», беремо участь у різноманітних конкурсах, отримуємо призи.

Надзвичайно зворушливо проходить в центрі урочистий обряд одруження. Із задоволенням оформляємо газети до державних та релігійних свят, вчимось відмічати свята (зокрема свято першого дня народження, Новорічне свято,  конкурс вареників та інше).

— Чи допомагають вам люди у вирішенні цих проблем?

— Фінансування центру  відбувається з обласного бюджету, кошторис на рік затверджує сесія обласної ради. У цьому сенсі хочу відмітити надзвичайно важливу роль спонсорів, без їх допомоги ми не змогли б ні сильну матеріально-технічну базу в центрі створити (адже ми по суті переробили індивідуальне електроопалення, замінили електропроводку, обладнали дитячий майданчик, отримали пральну машину, бойлер, сучасну електроплиту, комп’ютери, дошку Євмінова та багато іншого ); ні реально допомогти нашим клієнтам, зокрема, купити житло — за участю спонсорів, з допомогою інтернету, як кажуть, всім миром збираємо кошти, яких не вистачає для придбання житла тій чи іншій сім’ї.

Багато жителів міста допомагають нашим підопічним з наданням одягу та взуття,  дитячих колясок, ходунків,  дитячих меблів, іграшок.

Величезну допомогу у святкуванні народних обрядів надають нам педагоги та учні середньої школи №3 — Андріївські вечорниці, Святвечір, День Святого Миколая, які вони організовують, проходять в центрі з великим успіхом.

Учителі школи №3  Олександра Василівна Пащенко та Наталія Миколаївна Войтюк безкоштовно, на волонтерських засадах, проводить додаткові заняття з неповнолітньою підопічною центру для того, щоб вона успішно закінчила 9 клас та вступила до навчального закладу.

Особливо хочу відмітити неоціненну допомогу наших духовних наставників з Храму Почаївської ікони Божої матері — протоієрея Анатолія Волохатого та ієрея Миколая. Настоятель Анатолій Волохатий допомагає нашим клієнтам і матеріально, і морально, їх проблеми завжди в полі його зору. Він та ієрей Миколай — хрещені батьки багатьох наших маленьких клієнтів, за кожного з них пам’ятають, кожному допомагають та підтримують.

Дуже кропітку індивідуальну роботу щотижнево проводить у свій вільний час кандидат богослов’я, учитель «Основ християнської етики» Андрій Горниш. Саме з його допомогою з початку березня поточного року наші підопічні почали вивчати Біблію. Мета цього запровадження – спонукати молодих жінок осягнути сенс свого життя у контексті Слова Божого. Мами вчаться заповідям Ісуса, молитві. Розвивають в собі здатність бути милосердними, співчутливими, прощати ближніх, робити лише те, чого бажаєш собі. Довгострокова мета пана Горниша — виховати в молодих жінках справжню любов до людей. Це надасть вихованкам закладу відчути радість життя, щастя, успіх у всіх добрих справах.

Користуючись нагодою, хочу висловити найщиріші слова вдячності небайдужим людям, волонтерам. Низький уклін та щира вдячність вам за вашу сердечність. І як тут не згадати слова нашого видатного поета Тараса Шевченка, які є девізом нашого закладу: “І на оновленій землі врага не буде, супостата, а буде син і буде мати і будуть люди на землі”.Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Козятина за сьогодні
15:35 «Нехай наші «пташки» допоможуть ефективніше нищити ворога на Донецькому напрямку» 14:13 Дощі та сильний вітер: завтра Україну накриє активний циклон із півдня play_circle_filled 12:55 Козятинчанам безкоштовно обмінювали поліетиленові пакети на модні «екоторбинки» play_circle_filled 11:19 Дошку пам’яті загиблих Героїв будуть добудовувати Від читача 13:44 Українські поліцейські ліквідували шахрайський call-центр в Одесі, де громадян Чехії ошукали на 5,5 мільйонів гривень 10:14 На Козятинщині зростає захворюваність на кашлюк. Вже захворіло сім дітей 10:05 Робота у Козятині: свіжі вакансії від козятинських компаній 09:44 Створили цех запаювання продуктових пакетів, копіюючи технології з інтернету 09:20 Козятинська ЦРЛ отримала дві тонни допомоги. Це крупи, борошно, олія для харчоблоку 07:56 Вітер повалив дерева. В Козятинській громаді теж photo_camera 17:01 Вчитель Козятинського опорного ліцею Богдан Пічкур увійшов у дванадцятку кращих учителів України 16:28 Дружині загиблого Героя Віктора Кравчука вручили орден «За мужність» ІІІ ступеня
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up