При появі перших ознак захворювання необхідно звертатися до лікаря. До таких ознак відносяться підвищення температури тіла, головний біль, катаральні явища, диспептичні розлади, блювота і пронос, біль у кінцівках, пітливість, неможливість дитини стати на ніжки.
Шляхи передачі
Джерелом інфекції є хворі на паралітичні та непаралітичні форми поліомієліту або вірусоносії. Передача збудника поліомієліту відбувається фекально-оральним шляхом. Вірус може передаватися через брудні руки, іграшки, інфіковану воду та їжу, а також переносниками - мухами.
Слід пам'ятати, що вірус поліомієліту тривалий час зберігається у навколишньому середовищі - до трьох-чотирьох місяців у воді, до шести місяців - з фекаліями у грунті. Також можлива передача вірусу повітряно-крапельним шляхом. Захворюваність поліомієлітом має літньо-осінню сезонність.
Обов'язкове щеплення
Клінічні прояви поліомієліту поліморфні. У понад 90% інфікованих осіб інфекція безсимптомна у 4-8% захворювання перебігає в абортивній формі, без рухових порушень. Абортивна форма поліомієліту може проявлятись у вигляді гострої респіраторної інфекції, гострої кишкової інфекції. У 1% хворих розвивається серйозний менінгіт. Лише у 1% осіб хвороба протікає дуже важко - це паралітична форма з ураженням спинного мозку, розвитком паралічів та парезів.
Клінічні ознаки паралітичної форми поліомієліту - гострий початок захворювання з підвищенням температури тіла,
головний біль, біль у горлі, нежить, блювота, пронос.
Гострі в'ялі паралічі виникають протягом п'яти днів захворювання. Вони вражають м'язи ніг, рук, тулуба.
Поліомієлітом хворіють здебільшого діти віком до 10 років. Але є випадки захворювань серед дорослих, які хворіють важче, ніж діти.
При загрозі виникнення поліомієліту у країні всім дітям у віці до п'яти років, що не були щеплені, або щеплені з порушенням графіку, проводять термінову вакцинацію поліомієлітною вакциною.
Страшна історія поліомієліту
Поліомієліт належить до тих інфекційних захворювань, які відомі людству здавна. Поки не з'явилася вакцина проти цієї інфекції, захворювання становило для здоров’я дітей серйозну загрозу, спричиняло великі епідемії. Відомо, що у довакцинальний період близько 40% хворих на поліомієліт ставали інвалідами.
Найефективнішим засобом профілактики поліомієліту є вакцинація, яку практикують у світі понад 40 років. Нині в багатьох країнах використовують живу та убиту поліомієлітні вакцини. Завдяки ним вдалося подолати тяжкі епідемії хвороби. Вакцини дають можливість і тепер контролювати захворювання на значній частині земної кулі.
З метою попередження захворюваності на поліомієліт в Україні проводиться вакцинація дітей згідно "Календаря щеплень". В результаті досягнуто високого рівня охоплення дітей щепленнями і, як наслідок, з 1997 року випадків паралітичного поліомієліту в Україні не зареєстровано.
Довідка
Поліомієліт або дитячий параліч - гостре інфекційне захворювання здебільшого дитячого та підліткового віку, яке вражає центральну нервову систему, в першу чергу спинний мозок, а іноді викликає параліч.
Ендемічними з поліоміеліту у світі залишаються чотири країни (Індія, Таджикістан, Афганістан, Нігерія), тому що існує можливість ввезення поліовірусу з ендемічних регіонів, а відтепер - з Таджикістану в Україну. В Росії вже хворіють на поліомеліт люди, які приїхали з Таджикістану. Є поодинокі смертельні випадки.
Збудником є вірус поліомієліту. Джерело інфекції, як правило, - хвора або безсимптомно перехворівша людина. Зараження найчастіше відбувається при потраплянні у рот активного вірусу через забруднені руки та їжу, воду, рідше - повітря.
Як попередити зараження на поліомієліт
- Обмеження відвідування країн ендемічних на поліомієліт, а при завезенні у країну захворювання - місць великого скупчення людей.
- Часте миття рук з милом.
- Проведення вологого прибирання приміщень.
- Вживання тільки кип'яченої або спеціальної води для пиття, добре вимитих овочів та фруктів.
- Приміщення необхідно провітрювати декілька разів на день.
- Обов'язкове дотримання графіку профілактичних щеплень у дітей.
Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.
№ 20 від 15 травня 2025
Читати номер