Пам’ятник-танк у Козятині хочуть знести

Пам’ятник-танк у Козятині хочуть знести
  • Пам’ятник воїнам-визволителям, що стоїть на розі Куликівського і Незалежності, може зникнути вже у найближчому майбутньому.
  • Міська рада пропонує знести монумент.
  • За яких умов це можуть зробити, чому вирішили позбутися танка і що з ним буде, якщо пам’ятник все таки знесуть — розбиралися наші журналісти

Танк ІС-3 стоїть на постаменті у Козятині вже майже чотири десятки років. Монумент встановили на честь танкістів, які брали участь у визволенні Козятина від німецьких військ в часи Другої світової війни. Роками його не зачіпали, а тепер можуть знести — відповідну пропозицію внесла робоча група з питань заборони використання комуністичної та націонал-соціалістичної (нацистської) символіки та перейменування провулків, вулиць, тупиків і парків Козятинської територіальної громади.

Перед тим, як приймати остаточне рішення, вирішили запитати думку людей. Позаяк воєнний стан триває, голосування запустили у режимі онлайн. Відбувалося воно в два способи: на офіційному сайті Козятинської міської ради та на сторінці Козятинської міської територіальної громади у Фейсбук.

Якщо тих, хто долучився до опитування на сайті міськради, подивитися неможливо, то переглянути користувачів, які голосували у Фейсбуці, можна. Що ми і зробили. 

Відео дня

Серед тих, хто долучився до опитування, чимало пустих профілів. На сторінках немає ані дописів, ані світлин, ані друзів, ані будь-якої інформації про місце проживання, роботу та навчальні заклади. До опитування стосовно нашого танка долучився навіть Ігор Кондратюк. Той самий, який свого часу вів легендарне «Караоке на Майдані» і був одним із суддів популярних шоу «X-Фактор» та «Україна має талант!»

Однак можливо сам Ігор Кондратюк навіть не в курсі того, що йому так болить пам'ятник-танк, який стоїть у Козятині. Бо сторінка, яка долучилася до опитування міської ради, може бути липовою. У соцмережі Інстаграм є верифікована сторінка Ігоря Кондратюка. Верифікація означає, що обліковий запис підтверджений за допомогою посвідчення особи. На верифікованій сторінці Ігоря Кондратюка в Інстаграм є посилання на профіль у Фейсбук. Якщо за ним перейти, відкривається зовсім інша сторінка, а не та, яка долучилася до опитування про танк.

Попри усе це, серед користувачів, які голосували за чи проти танка, багато профілів людей, які дійсно мешкають у Козятині.

Перші результати голосування

Станом на ранок понеділка, 17 квітня, на сайті Козятинської міської ради проголосувало 70 осіб. Більшість висловилася за демонтаж монумента (60%), решта 40% вважають, що танк потрібно залишити.

На фейсбук-сторінці Козятинської міської ради станом на 16 квітня долучилося до опитування 1,6 тисячі користувачів. За демонтаж проголосували 52%, проти — 46%. Додамо, що серед тих, хто взяв участь в опитуванні на сторінці у Фейсбук, є не лише мешканці Козятинської територіальної громади.

Не визволитель

Втім більшість козятинчан, яких ми опитали на вулиці, виступають категорично проти демонтажу танка. Чимало мешканців міста вважають, що бойова машина, встановлена на постаменті, брала участь у визволенні Козятина від німців. Але це зовсім не так. І щоб в цьому переконатися, достатньо співставити історичні факти.

Для монументу використали ІС-3. За даними Вікіпедії, ці танки почали випускати у травні 1945 року. Натомість радянські війська увірвалися в окупований німцями Козятин у грудні 1943-го. Тобто майже на два з половиною роки раніше. Хіба що у них була машина часу, на якій вони здійснили подорож у майбутнє, потрапили на танковий завод, сіли в ІС-3 і повернулися назад у Козятин 1943-го. Звісно, це жарт. Але якщо серйозно, то Козятин деокупували від нацистів на танку серії Т-34.

Прославляє армію агресора

Крапку у цій ситуації має поставити міська рада. Саме депутати на сесії вирішать, чи зносити пам’ятник-танк чи залишити. Чи голосуватимуть за це найближчим часом — поки невідомо. Але проєкт рішення вже є готовий, про що нам повідомили у Відділі культури.

— Танк ІС-3 — це елемент, який прославляє армію агресора, а не воїна-визволителя, тому він має бути знесений, — пояснює Світлана Рибінська, начальниця відділу культури Козятинської міської ради. — Звичайно, воїнів-визволителів потрібно шанувати, але Другу світову війну в основному вдалося виграти завдяки українським солдатам і тому, про що ми дуже мало знаємо — американському ленд-лізу. Цей танк — ніщо інше як символ рашистської загарбницької колоніальної армії, яка була інструментом поневолення багатьох народів, в тому числі українського. І жодного стосунку до визволителів-солдатів, які лежать, наприклад, у нас біля пам’ятника у братській могилі на ПРБ, на цвинтарі чи на Талимонівці, він не має. Вшанування пам’яті воїнів-визволителів і жертв війни у нас є. А танк — це не вшанування. Це пам’ятник нашому колоніальному минулому. 

Запитали ми у начальниці відділу культури, що планують робити з танком ІС-3, якщо його все таки знесуть. Світлана Рибінська каже, що наразі розглядають варіант запропонувати демонтований танк історико-меморіальному комплексу пам’яті жертв нацизму Вінницького обласного краєзнавчого музею, більш відомий у народі як «Ставка Верфольф», що під Стрижавкою.

У Бердичеві теж про це думають

Козятин — не єдине місто України, де хочуть зняти пам’ятник-танк. Демонтувати радянський танк пропонують у Пулинцях, що на Житомирщині. Опитування щодо монумента запустили на сайті селищної ради також 10 березня. Громаді пропонують чотири варіанти: демонтувати, пофарбувати танк у піксель, пофарбувати у патріотичні кольори або запропонувати свою ідею.

У сусідньому Бердичеві поки що про можливий демонтаж пам’ятника-танка говорили лише на засіданні з обстеження пам’яток культурної спадщини. Розглядають такий варіант, щоб зробити на місці монумента зону відпочинку. Але поки що це все на рівні дискусій — на сесію міської ради пропозицію демонтажу поки не виносили.

У Волочиську, що на Хмельниччині, пам’ятник-танк уже знесли. Це сталося у січні 2023 року. А в Дніпрі пам’ятник-танк демонтували взагалі на четвертий день Нового року. У міськраді пояснили, що монумент не має історичної та художньої цінності, тому що модель танка, яка стояла на постаменті, випущена після Другої світової війни. Натомість у Чернігові пам’ятник-танк поки не чіпають. Монумент потрапив до переліку пам’яток, які консультативна рада обласного департаменту культури пропонує зняти з обліку. Проте у Чернігівській міській раді сказали, що танк не будуть зносити, допоки остаточно не вирішать, що буде на його місці. Поки що розглядають два варіанти: або просто демонтувати, або поставити на місце радянського танку український.

Затягнувся процес демонтажу пам’ятника-танка і в Дубно Рівненської області. Там із цим ціла проблема, тому що бойова машина, що стоїть на постаменті, на відміну від попередніх «товаришів» має історичну цінність. Для монумента використали ІС-2. Якраз він брав участь у Другій світовій війні і в пам’ятниках зустрічається доволі рідко. Тож спершу дозвіл на його демонтаж повинно дати Міністерство культури та інформаційної політики.

Додамо, що за інформацією відділу культури Козятинської міської ради, наш пам’ятник-танк не входить до Державного реєстру нерухомих пам’яток.

Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.

Коментарі (23)
  • Вітюшка Українець

    Краще зробіть для дітей розважальні центри щоб батьки не їздили по Вінницях,а збудуйте щось корисне та розважальне для діток.

    Микола Т. reply Вітюшка Українець

    ну хай з танка цибають, чим не розвага
  • Читач42

    Таке враження, що люди не чують,або не хотять розуміти. Ніхто не хоче танк Іосіфа Сталіна!Вам пояснюють, це треба зробити,це НЕ безкоштовно!

    Є зараз справи нагальніші!

    А щоб позбутися всього радянського, треба  дуже багато працювати,бо це і електровози,і водогін,і будинки,і багато іншого.

    Микола Т. reply Читач42

    єбало у тебе радянське
  • Александр Переуда

    Цікаво що пропонує міська зрада замість танка зробити на тому місті!?! Напевно черговий гендел...

    Микола Т. reply Александр Переуда

    твою фотку повішають

    Моя Европа reply Александр Переуда

    А місце то козирне:) пустим точно не буде
  • Ріта Гордійчук

    Не мае що робити, займаються демонтажем, займіться реальною роботою, на благо города, знов спишуть гроші по карманах

    Микола Т. reply Ріта Гордійчук

    вас бачу аж збуджує радянське лайно

keyboard_arrow_up