Скільки любові, радості, багатства, скільки цінностей вкладене в одне слово. Особливо для дитини. Пріоритетною формою влаштування дітей в районі на сьогоднішній день є їх передача на виховання в сім’ю — на усиновлення, під опіку, прийомні сім’ї або дитячі будинки сімейного типу. Не інтернат. Наразі на обліку перебуває 72 сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування. З них 58 знаходяться під опікою, піклуванням, а 14 — проживає в дитячому будинку сімейного типу та прийомних родинах. Крім цього, протягом 2019 року службою було виявлено 18 дітей, які залишилися без батьківського піклування. Усім їм надано правовий статус і всі вони влаштовані у родини.
Ми поспілкувалися із завідувачем сектору з питань опіки, піклування, усиновлення дітей Ольгою Баришпол, яка розповіла нам про життя таких дітей.
— На території Козятинського району діє сім прийомних сімей, де виховується 13 дітей, позбавлених батьківського піклування, — каже Ольга Баришпол. — Ці родини проживають у Кордишівці, Кашперівці, Садовому, Титусівці, Вівсяниках. А в Кашперівці створено один дитячий будинок сімейного типу. Прийомна сім’я — це можливість виховувати до чотирьох дітей, а дитячий будинок сімейного типу — від 5 діток. Щороку, відповідно до чинного законодавства, ми здійснюємо контроль за умовами утримання, навчання та виховання підопічних дітей.
За словами Ольги Баришпол, протягом минулого року усиновлено дві дівчинки-сестрички 6 і 2 рочків. Спочатку дітей поставили на місцевий облік з усиновлення, потім їх влаштували до прийомної сім'ї.
►Дитячий будинок сімейного типу на базі родини Колумбетів Ольги та Віктора
— Ми спілкуємось з усиновителями, — каже Ольга Баришпол. — Можу сказати тільки те, що вони з іншої області, не з нашої. Майже на кожне свято вони мені висилають фото дівчаток. Дітки дуже задоволені. Ми намагаємося дітей не роз’єднувати.
Ще один гарний приклад доброї справи — Кашперовецький дитячий будинок сімейного типу. На сьогоднішній день в ньому виховується 8 маленьких дітей і одна особа з числа дітей, позбавлених батьківського піклування. У батьків-вихователів, Ольги і Віктора Колумбет, є власні дорослі діти (син та донька) і навіть внуки, але вони ще беруть і виховують чужих дітей. За останніх півроку подружжя прийняло до своєї родини шість діточок.
— Діти ходять в школу, — розповідає Ольга Баришпол. — Старші навчаються в Бердичівському педагогічному коледжі. Наприклад, Марина є старостою в секції гуртожитку. Старанно ставиться до своїх обов’язків, активна, бере участь у заходах, які проводяться в групі.
— Яка допомога від держави прийомним родинам і опікунам? — запитали ми у Ольги Баришпол.
— Опікуни і прийомні сім'ї отримують соціальну допомогу, яку виплачує їм управління соціального захисту населення. Усе виплачується вчасно і допомога залежить від прожиткового мінімуму. З першого січня 2020 року дітям до 6 років йде нарахуванням в сумі 3558 гривень, від 6 до 18 років — 4436 гривень. Крім цього, ще прийомні батьки отримують кошти, хоч і незначні.
За словами пані Ольги, особа, яка хоче створити прийомну сім'ю, звертається в центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Там вона стає на облік, проходить спеціальні курси у Вінниці, а потім документи передаються до служби у справах дітей. І якщо є дитина, яка перебуває на первинному обліку, служба пропонує її влаштувати до родини. Звісно, це важкий, відповідальний процес і перелік документів дуже великий. Основні вимоги до кандидатів — це власне житло та доходи, бажано мати досвід виховання рідних дітей.
— Служба у справах дітей дякує усім небайдужим до дитячого горя, усім, хто забезпечує гармонійний розвиток особистостей в атмосфері щастя, любові та розуміння, хто оточив чужих дітей вихованням у власній родині, — каже Ольга Баришпол. — І якщо у вас є бажання взяти дитину в родину, вам допоможуть спеціалісти служби у справах дітей Козятинської РДА за адресою: місто Козятин, площа Героїв Майдану, 20, телефон 2-35-69.
Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.
№ 12 від 20 березня 2025
Читати номер
Оля Сліпкань