Три фестивальні дні та стільки ж сцен, понад 30 кращих рок-колективів країни та близько 10 поетів, більше 10 команд-райтерів з України, Росії, Білорусі та Іспанії - ось той культурний мікс, який могли скуштувати справжні українські поціновувачі.
Старовинне місто набувало нового інтер'єру
Художня частина відбувалася вдень протягом самого фестивалю та ще триватиме 7 днів опісля. Художники з Іспанії, Росії, Білорусії та України розмальовуватимуть будівлі нового міста, щоб згладити дисонанс, який вони створюють зараз, і, по можливості, максимально вписати їх в архітектуру старого міста.
- Даний проект, на нашу думку, здається найбільш цікавим, - розповідають організатори фестивалю Ольга Чайковська та Андрій Зоїн, - бо аналогів йому немає ані в Україні, ані на пострадянському просторі. Поєднання ахітектури, що увійшла в історію старого міста Кам’янець-Подільський та гіперсучасного мистецтва графіті викличе неабияке зацікавлення у засобів масової інформації на всеукраїнському рівні, тим самим зацікавить та збільшить кількість туристів міста. Головне завдання художників - перетворити занедбані будинки в художнє надбання міста, біля якого будуть фотографуватись всі туристи, що відвідають Кам’янець-Подільський.
"Республіка" зібрала на одній сцені найвідоміші українські рок-гурти України
Музична частина фестивалю проходила на території старої фортеці. У концерті взяли участь як відомі, так і молоді гурти України та Росії, а саме С.К.А.Й., Сheese people, О.Торвальд, АННА, Карна, The Вйо, Мотор’ролла тощо. І хоча зі звуком на "фесті" виникали певні неполадки, вже на другий день виступів звукорежисер гурту "С.К.А.Й." постарався ліквідувати несправності.
- Також непорозуміння виникли і з "саунд-чеком", який робили вже безпосередньо під час концерту, а не перед ним, - розповідає гітарист гурту Максим.
Але такі недоліки можна пробачити організаторам, адже це тільки перша "Республіка", тим більше, що компенсувалися вони різноманітністю виступів гуртів.
Саме запрошені відомі гурти й приваблювали потенційного гостя приїхати до Кам'янця. І хоч вхід на три фестивальних дні коштував людям від 100 грн, ажіотажу від того не поменшало.
- І правильно, - каже Катя Хасанова, знайома та подруга гурту "Порцеляна", - адже люди розуміють, що для організації концерту всеукраїнського масштабу й кошти потрібні не маленькі, Тим більше, що на три дні це не така вже й велика сума. Є гурти, що за лише годину свого виступу беруть в рази більше, щоправда рівень якості музики там відповідно зовсім інший.
З організаторами фестивалю учасники "Порцеляни" знайомі ще з "Тараса Бульби - 2010".
- З Олею Чайковською ми дружимо давно, вже кілька разів виступали у її рідному Хмельницькому з концертами, - розповідає гітарист Максим. - Останній раз бачилися на "Тарасі Бульбі - 2011", там і дізналися, що нас хочуть запросити виступати на "Республіці". Коли ми детальніше познайомилися зі списком гуртів, з якими будемо розділяти сцену, аж на душі приємно стало. І суть для нас була навіть не в тому, щоб виступити з командою "по-важкіше", а головне з тими учасниками, які дійсно досягли успіху своєю музикою.
- Приїхали о шостій годині ранку, заспані, - розповідає Катя. - Нас зустріла дівчина-волонтер й відвезла спочатку на штаб-квартиру, там випили кави з дороги, а потім вже відправились до місця поселення. Звісно, кімната з блакитними шпалерами додала екзотичності у нашу подорож, - жартує дівчина. - Щодо гуртів, то сподобалися "Чумацкий шлях", "Nameless", "Ті, Що Падають Вгору", а від виступу "Порцеляни" я отримала особливе задоволення. На фестивалях я не частий гість, тому зрівнювати мені немає з чим, але можу сказати, що організатори цього фесту молодці, єдине що музикантів нагодували вже після виступу.
До списку пісень, які виконували "порцелянівці" увійшли такі композиції, як "Однієї крові", "Оревуар", "Падаючи в небо". Особливо вдало відіграли "Східну" та "Сміливіше" з її новим для музикантів та слухачів елементом дабстепу.
- Наше місто – наш дім, а свій дім ми завжди хочемо збагачувати цінними та гарними речами, - каже Ольга Чайковська. - Саме тому, всі зібрані кошти на фестивалі, ми плануємо витратити на культурне збагачення міста. А конкретніше – на художній роспис будинків, які не вписуються в архітектурний ансамбль Кам'янця. А щодо "Республіки" - гадаю це не той випадок, коли перший і останній раз організації співпадають. Зустрінемось у наступному році.
Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.
№ 29 від 17 липня 2025
Читати номер