- Я був дуже здивований, коли, пересаджуючи дерево, знайшов таку річ, - розповідає Олег. - Одразу ж я не зрозумів, що то таке, адже знахідка була брудною. Взявши її до рук, я відчув наскільки вона важка, і подумав, що це щось дійсно варте уваги.
Відтиск являє собою трикутник розмірами з півдолоні, важкий та, за словами спеціаліста Олександра, зроблений із бронзи.
- Такими відтисками користувалися у ХІХ, - розповідає колекціонер. - Їх вмокали у чорнило і розписували церковні книги, в основному псалтирі, адже по контуру кліше пишеться молитва.
Зазвичай, лише колекціонери та любителі старовинних речей залишають собі на згадку знайдені речі, решта ж просто продають їх на "зльотних" ринках. Олег притримується думки, що на історії грошей не заробиш, тому продавати річ не буде.
- Мені й друзі радили продати його, отримати за це гроші, - розповідає хлопець. - Але я навіть не знав, що це, що вже говорити про вартість.
Олександр, як чоловік досвідченний у сфері старовинних знахідок, розповів нам, що у Києві таку річ можна продати за 300-400 гривень .
- Цінність старовинних речей у тому, що на їхній поверхні зберігається патина, - доповнює Олександр. - Чим більше її, тим цінніше. Але наші люди часто допускаються помилки і, думаючи, що то бруд, починають відмивати та відчищити його усіма можливими способами.
Цікаво, як потрапила ця річ до Залізничного?
З цього приводу ми поспілкувалися з директором Козятинського музею Лілією Макаревич.
- У 1793 році в селі Махнівка (тепер смт. Комсомольське) була відкрита друкарня, - розповідає пані Лілія. - її власник Прот Потоцький випускав літературу польсько-латинським алфавтом, а також там друкувалася старообрядницька література. Коли ж Потоцький збанкрутував, він у 1807 році, продав свою друкарню московському купцю Селезньову. Останній вирішив продовжити справу Потоцького, і також друкував книги. Тож, можна припустити, що знайдений відтиск був саме з цієї друкарні.
За словами Олега, він радий, що така річ потрапила саме до його рук.
- Я не колекціонер, але й продавати відтиск не буду, - каже Олег. - Тим більше, що вартість його не така вже й велика. А справжня цінність речі у її історичному загадковому минулому.
Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.
№ 28 від 10 липня 2025
Читати номер