Чи будуть наші автобуси їздити довше?
- Автобуси прибувають на зупинки вчасно, але графік руху закінчується в них доволі рано.
- Деякі їздять до 18 години, у деяких останній рейс взагалі ще вдень.
- Чи не збираються продовжити час руху наших автобусів — запитали ми міського голову
Спілкуючись із пасажирами на зупинках, ми не раз чули від них, що було б непогано зробити на деяких маршрутах менший інтервал руху. До прикладу, «сімка» і «двійка» раніше ходили через 30 хвилин, а нині їздить один автобус на годину. «Ціну підняли до 8 гривень і платимо за проїзд майже як у Вінниці, так там хоч їздять автобус за автобусом, а в нас — раз на годину», — казали люди.
Але це не єдине, чим відрізняється наша мережа громадського транспорту від вінницької. Адже в обласному центрі, перш за все, є муніципальний транспорт. По-друге, у Вінниці автобуси та маршрутки курсують навіть пізно ввечері, натомість у Козятині єдиний громадський транспорт, який можна побачити на вулицях міста після 18 години — це автобус «Козятин-Вінниця». У міських маршрутів графік руху закінчується значно раніше, тоді як робочий день у козятинчан переважно до 17.15 — 18.00 години.
Чи не найбільше нарікань із цього приводу було на «четвірку», яка ходить з Білої Казарми на посьолок. Адже якщо «двійка», «трійка» та «сімка» курсують принаймні до шостої вечора, то в «одиниці» та «четвірки» рейс закінчується взагалі вдень. «Одиницею» користуються переважно пенсіонери, тому що це пільговий маршрут, але «четвіркою», яка ходить на посьолок, їздять і люди, які працюють.
Із цього приводу козятинчани скаржилися в соцмережах.
«Хіба люди працюють в місті до обіду, чи як розуміти розклад маршрутки № 4. Це виходить, щоб доїхати додому, нам, всім жителям «посьолку», треба тікати з роботи о 14.00 годині», — писали на Фейсбук.
Під час пресконференції із міським головою, яка відбулася 16 січня, ми запитали очільницю громади, чи не планують це питання узгодити з перевізниками, аби автобуси по місту працювали трохи довше, зокрема на маршруті № 4. За словами Тетяни Єрмолаєвої, з приводу автобуса номер чотири відбувся круглий стіл, після якого «четвірці» продовжили графік руху. Автобус їздив так впродовж місяця, але за браком пасажирів рейси після 14 години скасували.
— Були такі дні, що не було жодного пасажира, — каже Тетяна Єрмолаєва. — Це приватний бізнес, люди не будуть безкоштовно їздити. І через те так є. Немає запиту на цю послугу. Може бути одна людина, яка розказує про те, що потрібно, а далі? А далі ніхто не ходить на автобус. У громадах, де є комунальні підприємства, автопарки, вони ще тримають маршрути, але це все збитково, громади їх компенсують повністю. У таких громадах, як ми, де ніколи не було міських маршрутів, зайшли приватні перевізники, з ними теж складно. До прикладу, в сільській місцевості приїхав бус, забрав із собою пасажирів і поїхав. Автобус приїхав — пасажирів на зупинці немає. «Четвірку» ми потримали місяць і далі прийшов перевізник і каже: «Я знімаюся. Я взагалі краще знімуся з усіх маршрутів, тому що люди не йдуть. У першій половині дня вони ще їздять, а в другій половині дня вже не їздять». У нас були питання з Махаринцями так само в другій половині дня. Але щойно зараз блисне сонце 28 лютого і на зупинці не буде жодної людини, яка їде на Махаринці. Всі пересядуть на велосипед.
За словами Тетяни Єрмолаєвої, наразі працюють над розробкою пільгових маршрутів по селах громади. Адже у місті є пільгова «одиниця», а Пиковець і Пустоха взагалі не мають із Козятином автобусного сполучення.
— Із Пиківця потрібно привезти хоча б раз чи два рази на тиждень людей у Козятин, — каже міський голова. — Привезти вранці і в обід забрати. Це треба організувати і зробити. Мешканці села не вимагають нічого, але це суттєво змінить якість їхнього життя. Вони будуть розуміти, що їх автобус привіз у центр і потім забрав з центру. Хтось потрапить до лікаря, хтось у магазин за покупками.
Читайте також:
Укрзалізниця запускає ретротур по Вінниччині: деталі
З моста можна шубовснути просто в став
«Постають на зупинках, немає як під’їхати і пасажирів висадити»
Слідкуйте за новинами Козятина у Telegram.
Читач42
Виталий Жуковский
Анатолій Луцков
Надежда Якимова reply Анатолій Луцков
Надежда Якимова reply Анатолій Луцков
Сергій Сиваківський reply Анатолій Луцков
Але водії у нас кращі, людяні.
Анатолій Луцков reply Анатолій Луцков
Сергій Сиваківський reply Анатолій Луцков
Графік справді унікальний
Я б назав "Їду коли пасажирів багато".
Однак саме ця незрозумілість і відлякує пасажирів.
Часто буває і поїхав би,але впененості нема, тому іду пішки.
Надія Марченко